Nakon više od decenije razvijanja prizemljuje se i otkazuje projekat internet balona.
Google Loon projekat je zaista imao sjajan cilj - da obezbedi internet svima i omogući svim ljudima na planeti da budu onlajn.
Ova ideja trebalo je da u nerazvijenim delovima sveta i onim razvijenim, ali u ruralnim područjima, donese internet za školovanje, visoko obrazovanje, poslovanje, kao i korišćenje naprednih internet servisa svima.
Nažalost, Google Loon je otkazan!
Tokom 2015. i 2016. godine Google Loon je bio prepoznat kao jedan od najboljih poteza te kompanije ikad, iako je razvoj krenuo tokom 2012, a implementacija tokom 2013. godine, a testiranja obavljena u SAD, Brazilu i na Novom Zelandu su bila veoma obećavajuća. Ipak, projekat se gasi bez daljeg razvijanja.
Baloni napunjeni helijumom slati su u stratosferu, 20 kilometara iznad Zemlje. Tokom 100 dana, oni su slali prema Zemlji signale, koji omogućavaju pristup mreži i kroz nju internetu, a veza je bila istog kvaliteta kao ona prema mreži treće generacije (3G), a kasnije je čak izvršena nadogradnja i na 4G. Lokalni operatori mogli su da koriste ove balone za uspostavljanje svoje mreže i lakše pokriju teško dostupne teritorije ili one, koje uopšte nisu bile pokrivene mobilnim signalom.
Loon projekat ukida se tačno devet godina nakon njegove najave zbog velikih rizika, koji su se pojavili tokom eksploatacije, ali i mnogo duže implementacije, nego što je to ranije predviđano. Tokom ovog perioda je ekipa, koja je radila na Loon projektu, stekla dragocena iskustva po pitanju navigacije i letenja u stratosferi, povezivanja u mrežu i umrežavanja na visokim daljinama, kao i pravljenja balona, koji su u stanju da opstanu u izuzetno teškim uslovima letenja i eksploatacije.
Projekat Loon tj. njegovi baloni biće prizemljeni tokom narednih meseci, a iskustva i naučene stvari biće primenjene kroz druge Google i Alphabet projekte na kojima kompanije rade.
Za masovan i internet dostupan svima ostaje nam sad samo Maskov Starlink projekat…