Napravili smo izbor 14 poznatih proizvođača telefona, čije smo popularne modele uporedili s kraja ove i prošle decenije ovog veka, a izabrali smo aktuelne top modele i one, koji su to bili 2009. godine.
Izvor: MONDO / Nokia
Vodili smo se time da su odabrani proizvođači bili popularni i kod nas,ili i u regionu, kao i današnjim popularnim markama telefona kod nas i u okruženju.
Zanimljivo je kad shvatite da današnji TOP igrači, kakvi su Google, Xiaomi ili HONOR, pre 10 godina nisu ni postojali, a da su baš negde u to vreme svoje poslednje telefone napravili vrlo popularan Sagem i neki drugi tada poznati proizvođači.
Do kraja 2009. godine već su sa tržišta nestali Ericsson (godinama pre toga) i Siemens uređaji, koji su bili izuzetno popularni u Srbiji, ali nisu uspeli da se nametnu korisnicima usled sve jače konkurencije. Činjenica je i da je Siemens jedan od proizvođača, kojem nikad nije išlo dobro, bez obzira na to što je napravio neke od najboljih telefona, pa su do 2009. godine prestali da postoje i zajednice Benq-Siemens, Fujitsu-Siemens i Siemens, kao samostalna kompanija.
Ovog puta, ovde ćemo napraviti osvrt na omiljene telefone iz 2009. godine i današnje najmoćnije modele (stavili u smo ih u linkove naslova pred svaku galeriju) i to među proizvođačima: Samsung, Apple, Huawei, Nokia (HMD Global), Sony tj. Sony Ericsson, LG, HTC, Motorola, Xiaomi, Google (bivši HTC), HONOR (koji je deo Huawei kompanije), BlackBerry (koji je sad deo Alcatel kompanije), ZTE i Alcatel (koji je danas deo TCL kompanije).
Posmatrajući ovu listu i sami ćete shvatiti ko je tad bio gde, a gde su sve te kompanije danas, mislimo naravno na one, koje su preživele. Recimo, HTC je 2009. godine briljirao svojim Hero, Magic i drugim modelima, a danas nije u zavidnom položaju. Huawei i Xiaomi tad su postojali u tragovima ili nisu ni postojali, a vidite ih danas - drugi i četvrti na svetu. Samsung je sa druge prešao na prvu poziciju, a Nokia je prošla put od zvezda do trnja i nazad preko pakla Microsoft-ove nedoslednosti i nemogućnosti da odluči kako da se izbori sa konkurencijom iOS i Android sistema.
Apple je konstantno napredovao tokom prethodne decenije, mada je u poslednjoj godini sa derugog skliznuo na treću poziciju globalno.
Velike promene na tržištu dovele su i do spajanja brendova, pa danas kineski TCL ima pod svojim okriljem Alcatel i BlackBerry, a Google telefone prave bivši zaposleni i inovatori HTC kompanije, koji su prešli u Pixel postrojenja. Takođe, Lenovo je kupio Motorolu, koju je ranije posedovao Google i Motorola je prilično dobra i dan danas, a 2020. godina bi najzad mogla da bude godina pravog povratka LG kompanije. U problemima je i Sony, koji prodaje sve manje telefona, ali ne odustaje od toga.