Napeto na obilježavanju Dana ustanka u Srbu u Lici. Obilježavanje 76. godišnjice antifašističkog ustanka naroda Hrvatske u Drugom svjetskom ratu proteklo je uz jako policijsko obezbjeđenje i kontraprotest ultradesničara.
Obilježavanje Dana ustanka u Srbu 27. jula 1941. organizovali su Savez antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske, Srpsko narodno veće i Opština Gračac.
Iako su bili pozvani, na skup nisu došli ni predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković. U Srb je, međutim, došao bivši predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić.
"Drago mi je da sam ponovno ovdje s vama da obilježimo značajnu godišnjicu, jednu od najznačajnijih u našoj istoriji. Bijedni pokušaji pojedinih grupica pokušavaju omesti ovaj skup zbog čega smo pod snažnim policijskim nadzorom. Istinu se može neko vrijeme potiskivati, ali se (istina) ne može pobijediti", rekao je Mesić, prenio je portal Dnevnik.hr.
Osvrnuvši se na "Nezavisnu Državu Hrvatsku", Mesić je ponovio da ona "nije bila nezavisna, ni država, niti hrvatska".
Predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac podsjetio je da je do ustanka u Srbu, 27. jula 1941. došlo zbog strašnih zločina i da se nikad neće odustati od vrijednosti koje su poštovali ustanici.
Predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske Franjo Habulin rekao je da je u Srbu planuo zajednički ustanak Hrvata i Srba protiv kvislinške okupacije i upozorio da su danas u Hrvatskoj "ugroženi i antifašizam i demokratija".
Predstavnik Antifašističke lige Hrvatske Zoran Pusić podsjetio je da se u Srbu dogodio masovni narodni ustanak podstaknut strašnim zločinima koje su ustaše Maksa Luburića počinili nad stanovnicima tog kraja.
"Ustanak su organizovali ljudi koji zaslužuju naše najdublje poštovanje jer su se suprotstavili fašizmu dok je on bio na vrhuncu", dodao je Pusić.
S druge strane, na kontraskupu okupilo se nekoliko desetina simpatizera desničarske vanparlamentarne autohtone Hrvatske stranke prava, koje je policija držala na udaljenosti od nekoliko stotina metara od svečanosti.
Hrvatski nacizam: Kukasti krst na spomeniku u Lici
Oni su nosili transparente na kojima je pisalo "Krvavi Srb" i "Ko ne voli Hrvatsku neka ide iz nje".
Nakon polaganja vijenaca kod Spomenika ustanku, zvanicama se obratio Milan Surla, borac 6. ličke divizije Nikola Tesla.
"Većina nas nije išla u partizane da bi se borila za komunističku vlast već protiv okupatora", rekao je Surla i dodao da je antifašizam zajednički Hrvatima i Srbima.
Prema izvještajima lokalnih medija, skup u Srbu obezbjeđivalo je oko 150 pripadnika specijalne policije i završen je bez incidenata.