U Mostaru je proglašeno vanredno stanje zbog velikog požara na deponiji Uborak, što je izazvalo ozbiljne posledice za građane i okolinu.
Zbog velikog požara koji je jutros, 22.juna, zahvatio deponiju Uborak i prouzrokovao gotovo potpunu materijalnu štetu na tom lokalitetu, Grad Mostar proglasio je vanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posledica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.
Gradonačelnik Mostara, Mario Kordić izjavio je nakon vanredne sjednice gradskog i županijskog štaba Civilne zaštite da je požar izazvao ogromnu štetu na deponijskom polju, ali i zabrinutost građana zbog dima koji se nadvio nad gradom.
Vatrogasci uspjeli da spasu upravnu zgradu
"Odmah nakon dojave na teren su izašle sve nadležne službe - vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge službe. Zatekli smo ogroman požar koji je devastirao lokalitete Buđevci i Uborak. Izgorela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiji, a zahvaljujući naporima vatrogasaca spasena je upravna zgrada", rekao je Kordić, prenosi Fena.
Prema njegovim riječima, šteta je gotovo stopostotna, a nastala situacija predstavlja veliki problem ne samo za Mostar već i za širu regiju.
Kordić je kazao da proglašenje vanrednog stanja omogućava Štabu civilne zaštite donošenje hitnih naredbi i sprovođenje mjera potrebnih za prevladavanje krize, posebno kada je riječ o organizaciji odlaganja otpada nakon što je deponija Uborak pretrpjela velika oštećenja.
Požar na deponiji - Uborak,#mostarpic.twitter.com/1Hb3cAQREn
— Bljesak.info (@Bljesak)June 22, 2026
Građanima upućen apel
Pozvao je građane da se odgovorno ponašaju prema otpadu i da do daljnjeg ne odlažu komunalni i kruti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio komunalni sistem.
Istovremeno je privrednim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim preduzećima naložena izrada plana reorganizacije sistema zbrinjavanja otpada.
"Trenutno smo u komunikaciji s drugim deponijama kako bismo pronašli lokaciju za privremeno odlaganje otpada dok se stanje na Uborku ne sanira", rekao je Kordić.
Govoreći o gašenju požara, naveo je da su angažovane sve raspoložive snage, uključujući profesionalne vatrogasne jedinice, dobrovoljna vatrogasna društva, vazdušne snage i Oružane snage BiH.
Požar je, kako je rekao, trenutno lokalizovan unutar kruga deponije i nije se proširio na okolno područje.
Na pitanje o mogućem uzroku požara, Kordić je rekao da ne želi da spekuliše i da je u istragu uključena policija, naglasivši da fokus svih institucija trenutno mora biti na saniranju posledica.
Dodao je da su pomoć gradu ponudili Vlada Federacije BiH, federalni premijer Nermin Nikšić i federalna ministarka okoline i turizma Nasiha Pozder, i da će biti razmotrena mogućnost proglašenja vanrednog stanja i na višim nivoima vlasti kako bi se osigurala dodatna pomoć za sanaciju štete.
Gori Uborak#pozar#deponija#mostarpic.twitter.com/xWhrm9wpgu
— Bljesak.info (@Bljesak)June 22, 2026
Civilna zaštita upozorava na ekološku katastrofu
Komandant Štaba civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije Adil Šuta ocenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se pune posledice tek sagledati.
"Stavili smo sve raspoložive snage na raspolaganje, zatražili pomoć drugih opština i preduzećemo sve potrebne aktivnosti kako bismo spriječili dalje širenje posledica i omogućili nesmetano funkcionisanje grada. Ovo je izuzetno teška situacija za Mostar i cijelu regiju", rekao je Šuta.
Nadležne službe nastavljaju aktivnosti na gašenju požara, procjeni štete i uspostavljanju alternativnih rešenja za zbrinjavanje komunalnog otpada.
(Nezavisne/MONDO)