Podgoričko preduzeće Deponija u skladu sa politikom koju vodi da otpad nije problem, već potencijal koji se može višestruko iskoristiti uveliko radi na projektu izgradnje prve elektrane na biogas.
To znači da će glavni grad uskoro dobiti megavate električne energije dobijene iz otpada i to prve u Crnoj Gori, pišu Dnevne novine.
Kompletna dokumentacija za projekat koji će se realizovati po modelu privatno-javno partnerstvo je završena. Slijedi raspisivanje javnog poziva za odabir partnera.
Da već sada ima zainteresovanih i to uglavnom “sa strane”, potvrdio je Vikend novinama i direktor Deponije Arsenije Boljević.
“Riječ je o izuzetno značajnom projektu. Ovdje u sklopu preduzeća imamo kadu koja se eksploatiše već desetak godina. Deponija ima baklju koja spaljuje metan u CO2 (ugljen-dioksid), a kao što znate metan se stvara od kaloričnog otpada koji vremenom radi. Dva su značajna aspekta ovog projekta, i finansijski i ekološkoi. Ovaj drugi je bitniji, jer kako sada stoje stvari, mi stvaramo efekat staklene bašte, jer CO2 nakon spaljivanja odlazi u vazduh. Trenutno pokušavamo da te biotrnove koje postoje na kadi spojimo na jedno kogeneratorsko postrojenje, gdje će sav taj gas da ide u to postrojenje i iz njega će se praviti električna energija. Nije manje značajan ni finansijski aspekt, jer će našem društvu dodatno obezbijediti finansije, koje ćemo ulagati u nove razvojne projekte, jer ekoloških projekata nikad dosta”, poručuje Boljević.
Očekivanja prvog čovjeka preduzeća koje svakodnevno radi na obradi otpada su da će izgradnja elektrane, koja će biti smještena u krugu Deponije, pokraj već izgrađenih sanitarnih kada, biti gotova do kraja godine. Snaga elektrane, kaže biće megavat.
Vrijednost projekta elektrane biće oko dva miliona sa pokrivanjem postojeće kade, a prvi kilovati bi mogli “poteći” do kraja godine. Proizvedena struja će se usmjeriti kroz sistem CEDIS-a, jer je shodno Zakonu o energetici, CEDIS dužan da otkupljuje struju iz obnovljivih i alternativnih izvora.
Po principu privatno-javnog partnerstva, grad će uložiti gas koji se stvara iz otpada i parcelu na korištenje, na kojoj će se izgraditi kogeneratorsko postrojenje i tehničko-ekonomsku studiju.
“Privatni partner, koji dobije posao, a moram da kažem da ima interesenata jako puno i to uglavnom inostranih, obavezan je da pokrije postojeću kadu. To je jedna izuzetno značajna investicija od oko 800.000 eura. Takođe, obaveza partnera u ovom projektu biće i da izgradi kogeneratorsko postrojenje iz kojeg će se praviti električna energija. Mogu da kažem i da su sva dokumenta spremna, to su saglasnost Skupštine, Nacrt javnog poziva i Nacrt ugovora. Gotova je i tehničko-ekonomska studija”, kazao je Boljević.