Umjesto najavljenog hotelskog naselja kategorije četiri plus zvjezdice, u kojem je trebalo da se zaposli 2. 000 radnika, Maljevik i dalje ledina na kojoj deceniju nije udareno krampom.
List navodi da je, osim novčano, opština trebalo da profitira i po broju novootvorenih radnih mjesta, a iz lokalne uprave tada su najavljivali upošljavanje od 1.000 do 2.000 radnika. Umjesto obećanog hotelskog naselja u kategoriji četiri plus zvjezdice, Maljevik je i dan-danas ledina na kojoj već osam godina nije udareno krampom.
Opština Bar je još 2011. Godine obaviještena da je "Sonuba Montenegro" DOO, sa kojom je zaključen ugovor o kupovini zemljišta na Maljeviku, promijenila vlasnika, te da je novi vlasnik kompanija "Merkur", takođe iz Rusije, i da oni imaju nešto drugačiji investicioni interes od onog definisanog važećim DUP-om za to područje.
U saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma, Opština Bar je tada započela proceduru za eventualnu izmjenu prostorno-planske dokumentacije, podsjeća Dan.
Da radovi na Maljeviku krenu nije pomoglo ni to što je delegacija iz Bara, u kojoj su bili i predstvnici pozicije i opozicije, krajem avgusta 2011. godine, boravila par dana u Moskvi kao gost kompanije "Merkur". Kako su saopštili nakon povratka, uvjerili su se da "Merkur", navodno, "ima ogromne investicije", u šta su se, kako su rekli, mogli uvjeriti u njihovoj monografiji, od turizma do građevinarstva i nekretnina. Njihova poslovna zgrada, pored Boljšoj teatra, sjedište je predstavništava najvećih svjetskih kompanija.
“Bili su veoma gostoprimni i galantni, dočekali su nas i vozili po gradu, vodili na ručak” saopštili su tada neki od članova delegacije,navodi podgorički dnevnik.
Ipak, na Maljeviku se dosad ništa nije promijenilo i izgradnja zamišljenog hotelskog kompleksa nije ni počela.
Odbornik Demokratskog fronta Aleksandar Rakočević na nedavno održanoj sjednici lokalnog parlamenta pitao je zašto još nije započela izgradnja Maljevika, da li je problem u planovima i da li su riješeni sudski sporovi sa vlasnicima zemljišta.
U odgovoru na odborničko pitanje, direktor Agencije za investicije i imovinu Vida Dabanovića navodi se da je Opština Bar stvorila uslove da investitor privede namjeni taj prostor.
“Investitor "Sonuba Montenegro" DOO u cjelosti je uplatio 32.518.560 eura za kupovinu zemljišta. Po osnovu naknade za uređenje građevinskog zemljišta uplatili su 11.852 318 eura, i po osnovu komunalija duguju Opštini Bar još 9.345.710 eura. Nisu izvršili ugovorenu obavezu po osnovu privođenja zemljišta namjeni, iako za to nije bilo smetnji”, objasnio je Dabanović.
On je dodao da je Opština Bar, radi ostvarivanja svojih potraživanja iz zaključenog ugovora o međusobnim pravima i obavezama, podnijela tužbu zbog isplate dugovanog iznosa i dobila spor. Za navedena dugovanja, postupajući po sudskom rješenju, Uprava za nekretnine je u korist Opštine upisala zabilježbu založnog prava hipoteke na površini parcele od 57.614 m2, čime je opština zaštitila svoja novčana potraživanja u iznosu od preko devet miliona eura. U međuvremenu je "Sonuba Montenegro" na presudu Osnovnog suda izjavila reviziju Vrhovnom sudu.
“Iako revizija po kojoj odlučuje Vrhovni sud ne odlaže izvršenje rješenja sa izvršenjem novčanog potraživanja, treba sačekati da Vrhovni sud odluči po izjavljenoj reviziji”, kazao je Dabanović.
List navodi da iza kompanije "Sonuba Montenegro" stoji kompanija "Merkur" iz Rusije. Predstavnici ove firme prije nekoliko godina predstavili su novo idejno rešenje hotelskog kompleksa "Maljevik", djelo projektantske kuće iz Londona, čije su arhitekte takođe bile u Baru.
Novi projekat ima manje građevinske gabarite i manji broj kreveta u odnosu na prvi, ali i veći nivo kvaliteta usluge i kategorije. Trenutno stanje ne odgovara ni investitorima iz Rusije, niti Opštini Bar, a uzaludna su i nadanja građana, mještana MZ Sutomore, da će u vrijeme teške ekonomske krize doći do zapošljavanja i otvaranja novih radnih mjesta, navodi Dan.