Ministarstvo zdravlja nije odgovorilo na zahtjev Sindikata zdravstva da se počnu pregovori za povećanje zarada zaposlenima u tom sektoru, kazao je za „Dan” predsjednik Sindikata zdravstva pri Uniji slobodnih sindikata Vladimir Pavićević.
Medicinari u Kliničkom centru Crne Gore su, do sada, dva puta štrajkovali boreći se za bolji položaj.
“Uz podršku sindikata ostvarene su uštede na godišnjem nivou od preko 100 miliona eura, naplata poreza u ovoj godini je poboljšana za 59 miliona. Prihvatamo da Vlada zbog ekonomske politike vođene u prošlosti mora servisirati određeni iznos dugova, ali svakako sa stabilizacijom budžeta uporedo mora ići i oporavak materijalnog položaja zaposlenih u zdravstvu”, rekao je Pavićević za "Dan".
Pavićević se, ipak, nada da će uskoro početi pregovore sa ministrom zdravlja Miodragom Radunovićem, koji je ranije kazao da u budžetu nema novca za povećanje zarada za oko 8.000 medicinara. O iznosu povećanja zarada dogovorićemo se tokom pregovora.
"Sporazum o politici zarada, potpisan u decembru 2011. godine, obavezuje Vladu da počne pregovore o iznosu i načinu povećanja plata", istakao je Pavićević, podsjećajući da sporazum jasno nalaže da se plate moraju povećati ukoliko BDP bude 3,5 odsto.
Taj akt će važiti do početka 2015. i ne odnosi se samo na zarade, već i na planiranje budžeta i reformu državne uprave, koja će usloviti optimizaciju broja zaposlenih.
Dokument predviđa povezivanje rasta zarada sa rastom BDP-a i finansijskim mogućnostima budžeta. Ukoliko inflacija pređe dva odsto, potpisnici sporazuma se obavezuju na pregovore.
Tokom trajanja sporazuma sindikati neće sprovoditi radikalne mjere, poput obustave rada i štrajkova. Taj dokument se odnosi na oko 50.000 zaposlenih.
Pavićević kaže da je prosječna plata medicinskog osoblja u Crnoj Gori na nivou prosječne zarade, odnosno oko 470 eura. Ipak, smatra da to nije dovoljno za znatno veći broj sati provedenih na poslu zbog smjenskog rada, dežurstava i pripravnosti, nego što je slučaj sa ostalim zaposlenim u Crnoj Gori.
Medicinskim sestrama je plata oko 310 eura, ljekarima opšte prakse 480, a specijalistima oko 590 eura.
Pavićević ističe da je položaj zdravstvenih radnika u Crnoj Gori krajnje nezadovoljavajući i zato insistira na promjeni.
“Godinama kreditno iscrpljeni budžeti, neriješena stambena situacija, neadekvatna zaštita na radu, neodgovarajući uslovi rada doveli su nas do ruba. Zdravstveni radnik u Crnoj Gori je doveden u situaciju da mora da se bori za svoj standard i status, kako bi naša profesija dobila mjesto u društvu koje zaslužuje”, kazao je Pavićević za "Dan".