Većina preduzeća koja su u većinskom vlasništvu države nastavila su tradiciju poslovanja sa gubicima i u prvoj polovini tekuće godine, dok je mali broj njih smanjio gubitke.
Tako izvještaji o poslovanju u prvoj polovini godine nisu dostavljeni, između ostalog, za Kombinat aluminijuma i Montenegrobonus, koji je donedavno upravljao KAP-om, iako je KAP u periodu od jula prošle do polovine jula ove godine, kada je njima upravljao Montenegrobonus, zabilježio gubitak od 12,4 miliona eura.
Prema podacima sa sajta Komisije za hartije od vrijednosti i Montenegroberze, Željeznička infrastruktura je prvu polovinu godine završila sa minusom od 2,6 miliona eura, za razliku od 1,5 miliona u istom periodu prošle godine.
Montenegroerlajnz nije dostavio izvještaj o poslovanju, a prošlu godinu je završio sa minusom od 5,2 miliona, iako je revizorska kuća MV Konsalt konstatovala minus od 41,8 miliona eura.
Budvanska rivijera je u minusu 865 hiljada eura, a kompanija 13. jul Plantaže je poslovala sa gubitkom od 2,7 miliona.
Intitut „Simo Milošević” je u minusu million eura, a Montekargo 123,4 hiljade eura. I Ulcinjska rivijera je poslovala negativno 709 hiljada, dok je Jadransko brodogradilište zabilježilo gubitak od 1,34 miliona eura.
Takođe, negativno su poslovali i Duvanski kombinat, koji je bio u minusu 299 hiljada eura u prvih šest mjeseci ove godine, kao i Novi duvanski, koji je imao gubitak od 135 hiljada.
Ekonomski analitičar Siniša Lekić kazao je da su minusi državnih preduzeća uobičajena pojava, kao i poslovanje Vlade i opština.
“U poslednjih nekoliko godina Vlada pokriva minus novim zaduženjima, a ta praksa je učestala i u svim opštinama, tako da ne vjerujem da imamo ijednu koja je pokrila obaveze iz tekućih primitaka, bez intervencije kredita i novih zaduženja”, kazao je Lekić “Danu”.
On je naveo da se minusi pravdaju „novim pokretačkim ciklusima”.
“Preostaje da se u ta preduzeća i javne ustanove uvede „stečaj”, pa da nam krene na bolje. Evo i KAP je poslije stečaja krenuo u nove pobjede, samo da se još malo prolongira plaćanje, jer je najljepše nešto kupiti na riječ, koja se, bar u našim poslovnim krugovima, poštuje. Kupovina od 28 miliona na poček, pa kada se zarade pare, uplatiće se kupoprodajna cijena”, rekao je Lekić.
Ekonomski analitičar Ana Nives Radović smatra da je poslovna klima nepovoljna, te stoga i velike evropske kompanije bilježe gubitke.
“Standard u zemljama na čije tržište kompanije u Crnoj Gori ciljaju, nije na nivou na kojem bi se, bez spuštanja cijena, moglo prometovati, što na prihodnoj strani donosi gubitke, dok istovremeno domaća potrošnja za većinu poslovnih subjekata nije dovoljna”, kazala je Radovićeva “Danu”.
Ona je navela da ima kompanija u kojima je do gubitaka došlo jer je uprava zanemarila situaciju u zemljama okruženja i Evropskoj uniji.
“U ovoj fazi se svi fokusiraju na smanjenje uvoza, zbog čega je naophodno fokusirati se na tržišta koja nisu u toj fazi. Recimo Tursku, UAE… ali je te strategije trebalo praviti mnogo ranije, a ne čekati oporavak u regionu i EU, jer su u probližno jednakim fazama”, dodala je Radovićeva.