Crna hronika

MILOV KUM IZREŠETAN U KLASIČNOJ SAČEKUŠI! Misterija koja traje - Likvidiran zbog papira o duvanskoj mafiji?

Autor Uroš Matejić

Ni međunarodna pomoć nije pomogla da se otkrije ko je ubio policijskog funkcionera Gorana Žugića.

Izvor: YouTube/Printscreen/Predsjednik Crne Gore/TV Vijesti

Goran Žugić, visoki policijski funkcioner, kum i savjetnik za bezbjednost tadašnjeg predsjednika Mila Đukanovića, ubijen je prije 24 godine. Nadležni organi saopštili su da je u ovom slučaju formiran dosije o NN i počiniocima i nalogodavcima. I to je to dosad. 

Više državno tužilaštvo u Podgorici prošle godine je saopštilo da ni međunarodna pomoć nije pomogla da se otkrije ko je ubio policijskog funkcionera Gorana Žugića. Pomoć je tražena od više država, a od kojih konkretno, nije rečeno.

Žugić je ubijen je u klasičnoj sačekuši 31. maja 2000. godine oko 23 sata, ispred dvorišnog ulaza zgrade u kojoj je stanovao, u Bulevaru Save Kovačevića broj 9 u Podgorici. Ubica je iskočio iz zasjede u momentu kada je Žugić izašao iz službenog "audija" i pošao ka zaključanim ulaznim vratima udaljenim oko pet metara. Pokošen mecima, pao je na trotoar.

Goran Žugić
Izvor: YouTube/Rudar 7

Pogodilo ga je šest metaka ispaljenih iz "škorpiona", kalibra 7,65 milimetara, sa prigušivačem. Tri su se zabila u glavu, jedan u vrat, a dva u tijelo. Budući da su hici u glavu i vrat ispaljeni iz neposredne blizine, pretpostavlja se da je sa hicima ispaljenim sa daljine od desetak metara Žugić oboren, a da je nakon toga uslijedila "ovjera".

Mračno dvorište, okolne zgrade sa stovarištima i uzanim prolazima omogućili su brzo izvlačenje počinioca, ali, neki svjedoci su dali izjave, pa čak i opis bar jednog člana egzekutorskog tima.

Istraga u Bariju

Dvije godine nakon Žugićeve likvidacije, koja je za mnoge bila potpuna misterija, u javnosti se o smrti Milovog savjetnika za bezbjednost oglasio Goran Stanjević, predstavnik crnogorske Vlade u Švajcarskoj za strane investicije, od 1995. do 1998. godine. Stanjević je izjavio da je Žugić ubijen nakon što mu je on iz Švajcarske dostavio dokumentaciju o istrazi tužilaštva u Bariju o švercu cigareta između Crne Gore i Italije.

Italijanskim istražiteljima 2002. godine Stanojević je rekao da se ta dokumentacija o krijumčarenju odnosila na ulogu tadašnjeg predsjednika Mila Đukanovića. Papire je u Crnu Goru, svjedočio je, donio nakon što ga je kontaktirala supruga takozvanog kralja šverca Ćira Macarele.

Izvor: MONDO/Teodora Orlandić

Dvadesetak knjiga

Pred tužiocem Đuzepeom Šelzijem u Bariju, gdje je vođena istraga o međunarodnom švercu cigareta, Stanjević je izjavio kako ga je dvije ili tri godine prije saslušanja kontaktirala supruga Ćira Macarele, koja živi u Luganu i dostavila mu dokumentaciju o istrazi u Bariju.

Od njega je traženo da dobijenu dokumentaciju lično odnese u Crnu Goru, što je, kako tvrdi, učinio: Sjutradan je u Podgoricu odnio dvadesetak knjiga formata A4. Stanjević je italijanskom tužiocu rekao da je dobijena dokumenta predao Žugiću, jer nije mogao da dođe do Đukanovića.

U Italiji je vođen dugogodišnji sudski postupak za međunarodni šverc cigareta. Optuženi u procesu su bili nedavno preminuli Branislav Brano Mićunović, Dušanka Pešić-Jeknić, Veselin Barović, Branko Vujošević i Andrija Drašković. A, Milo Đukanović, protiv koga je takođe vođena istraga pozvao se na politčiki imunitet. Prije nekoliko godina svi su oslobođeni optužbi da su bili dio duvanske mafije.