Oko 11.000 sjevernokorejskih vojnika ratuje na strani Rusije u Ukrajini. Pjongjang i dalje zvanično ne priznaje da se oni nalaze na frontu.
Oko 11.000 sjevernokorejskih vojnika ratuje duže od mjesec dana na ukrajinskom frontu na strani Ruske Federacije iako Pjongjang i dalje zvanično negira učešće svojih trupa u sukobu na istoku Evrope, piše "CNN". Prema podacima američke, ukrajinske i britanske obavještajne službe, vojska Sjeverne Koreje uveliko učestvuje u operacijama sa ruskim vojnicima u zapadnoj regiji Kursk koja se nalazi blizu ukrajinske granice.
U ovu regiju je inače, ukrajinska vojska upala početkom avgusta ove godine. Mnogi analitičari se pitaju kako će se na frontu snaći sjevernokorejski vojnici s obzirom na to da nemaju nikakvog pravog iskustva.
Sjeverna Koreja je već pretrpjela značajne gubitke na frontu. Prema izvještaju visokog američkog zvaničnika, dosad je poginulo više stotina Sjevernokorejaca, a više desetina je ranjeno.
Ukrajinski anonimni izvori tvrde da je samo prethodnog vikenda blizu Kurska stradalo ili ranjeno najmanje 30 vojnika. Dodali su da "koriste taktike stare 70 godine" koje, prema njihovim riječima, podsjećaju na metode koje su korišćene tokom Korejskog rata.
Tada su sjevernokorejske trupe izvodile masovne pješadijske napade. Izvori su ukazali i na to da oni (sjevernokorejski vojnici) nemaju iskustva u stvarnim borbama jer oni u svojoj zemlji vježbaju u izuzetno kontrolisanim uslovima.
"Ako bih morao da opišem njihove sposobnosti, rekao bih da nisu iskusni vojnici. Nikada ranije nisu učestvovali u stvarnoj borbi", izjavio je anonimni američki zvaničnik.
Šta je "Olujni korpus"?
Uprkos brojnim "manama" sjevernokorejske vojske, brojni analitičari ocjenjuju da ih nikako ne treba podcijeniti bez obzira na par očiglednih nedostataka. Čun In Bum, penzionisani južnokorejski general-pukovnik, smatra da je Sjeverna Koreja u Rusiju poslala svoje "najbolje ljude".
"Olujni korpus (Storm Corps) je naziv za 11. armijski korpus sjevernokorejske vojske. Njega čine vojnici koji su izabrani zbog svojih fizičkih sposobnosti, vještina i lojalnosti režimu. Njihov trening poredi se sa obukom američkih 'foki' ili britanskih 'SAS' jedinica.
Neki pripadnici ove jedinice su specijalne snage, dok su drugi pripadnici lake pješadije i snajperskih jedinica. To su fizički spremniji, bolje obučeni i motivisaniji vojnici od prosječnih sjevernokorejskih trupa", objasnio je Čun In Bum.
(MONDO)