Rusija je pred kraj godine pojačala ofanzivu, ali se suočava sa problemom za koji rešenje nema ni ukrajinska vojska.
Uoči potencijalnog početka mirovnih pregovora u januaru 2025. kada novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp i zvanično stupi na dužnost u Bijeloj kući u Vašingtonu, ruska vojska pojačava ofanzivu kako bi stekla što bolju pregovaračku poziciju. Međutim, suočavaju se sa istim problemom koji ima i ukrajinska vojska, piše u analizi za "Forbs" dr Vikram Mital, profesor sa Vojne akademije "Vest Point".
Riječ je o rijekama. One su prirodna barijera za teška vojna vozila, a mnogi mostovi širom zemlje odavno su uništeni.
Prelazak rijeke se inače smatra jednim od najkomplikovanijih vojnih manevara. Inženjeri moraju za kratko vrijeme da sastave most koji može da izdrži težinu teških oklopnih vozila, ali i snažne struje, a sve to uz slabu podršku same strukture, odnosno konstrukcije mosta.
Iz ugla vojne taktike, ovakve operacije zahtijevaju brzinu, koordinaciju i tačnost. Prvo, trupe moraju da obezbijede lokaciju kako bi inžinjeri nesmetano mogli da rade, a drugo je da se izvrši samo prebacivanje trupa i oklopnih vozila preko izgrađenih mostova na brz, bezbjedan i efikasan način.
Savremeni dronovi ovakve operacije, koje na prvi pogled laiku djeluju jednostavno, dodatno otežavaju već težak posao. Tu su i sistemi za ometanje komunikacije koji prave problem grupi koja osigurava most za bezbjedan prelazak trupa i vozila.
(MONDO)