Svijet

ČELIK, BETON I RADARI NISU ZAUSTAVILI HAMAS! Ovako je probijen izraelski GVOZDENI ZID od MILIJARDU dolara!

Autor Aleksandar Blagić

Izrael je 2021. godine završio izgradnju "Gvozdenog zida" dugog oko 64 kilometara koji ga razdvaja od Pojasa Gaze. Međutim, Hamas je kroz zid u subotu 7. oktobra u ranim jutarnjim časovima prošao kao nož kroz puter.

Izvor: Profimedia

Izrael je poznat po svojoj vojsci, protivvazdušnom sistemu "Gvozdena kupola" i po takozvanom "Gvozdenom zidu" za koji mnogi nisu znali. Izgradnja je trebalo da počne 2016. godine, ali su radovi počeli godinu dana kasnije da bi se završili 2021. godine. Zid je dugačak oko 64 kilometara i razdvaja Izrael i Pojas Gaze, piše "Washington Post".

U izgradnji ove veličanstvene građevine je učestvovalo oko 1.200 ljudi, 330.000 kamiona je prevozilo cement, iskorišćeno je oko 140.000 tona čelika i gvožđa, a cio projekat je vrijedio oko 3,5 milijarde izraelskih šekela, odnosno oko 1.11 milijardi dolara.

Pogledajte fotografije "Gvozdenog zida" koji razdvaja Izrael i Pojas Gaze

Ovaj zid je izgrađen jer je Hamas napadao Izrael tokom 2014. godine tako što je kopao podzemne tunele. Da bi se to spriječilo, izgrađen je sofisticiran zid dužine oko 64 kilometara sa najsavremenijom opremom. Bodljikava žica se nalazi na vrhu ograde, a tu su ušuškani i detektori kretnje, radari i kamere.

Sa strane Pojasa Gaze, pristup do određenog dijela je dozvoljen isključivo poljoprivrednicima. Sa strane Izraela, nalaze se pripadnici vojske, a šleperima je dovučen pijesak i formirane su dine koje bi usporile napredak neprijatelja ukoliko bi uspeo da se nađe sa te strane zida. Pored pješčanih nanosa, izgrađene su i osmatračnice koje su danonoćno nadzirale teren.

Ispod ograde koja je bliža izraelskoj strani, nalazi se debeli sloj betona, ali nije poznato koliko duboko on ide u zemlju. Sa druge strane te ograde, nalazi se mali međuprostor nakon kojeg dolazi još jedna ograda iza koje patrolira izraelska vojska, a u tom delu se u zemlji nalaze detektori pokreta koji služe da prepoznaju kretnje ispod zemlje. To se odnosi na kopanje tunela koje je Hamas ranije koristio vrlo uspješno.

Od te druge ograde koja se nalazi na strani Pojasa Gaze do osmatračnice na istoj strani je čistina širine 100 metara i tom dijelu "ničije zemlje" nema niko pristup osim izraelskih vojnika koji tu patroliraju. Kada se dođe do te osmatračnice na strani Gaze, tu se vidi nova čistina kojoj imaju pristup isključivo poljoprivrednici uz posebnu dozvolu. Taj teren je dugačak između 100 i 300 metara.

"Najzanimljivi dio ovog sistema je onaj koji vam izdaje upozorenja zbog kamera i radara. Međutim, ukoliko vi ne vidite komešanje ispred ograde, to je onda samo obična ograda. Velika, ali ipak samo ograda", rekao je Metju Levit, direktor protivterorističkog programa na Vašingtonskom Institutu.

Gvozdeni zid Izraela
Izvor: Youtube/CRUX

Taktika Hamasa

Da bi prodro u Izrael, Hamas je lukavom taktikom nadmudrio izraelsku vojsku i čuvenu obaveštajnu službu "MOSAD" koja je ovog puta u potpunosti zakazala. Hamas je koristio komercijalne dronove kojim je bombardovao osmatračnice i komunikacionu infrastrukturu kako bi usporio tok informacija. Potom je odmah krenuo sa raketnim napadom, oko 3.000 raketa je lansirano, a neke od njih su stigle čak do Tel Aviva i Jerusalima. Sledeća faza napada su bili padobranci.

Koordinisana akcija je bila više nego uspješno izvedena. Nakon vazdušnih napada, uslijedile su akcije na kopnu. Pješadija je, već grogirani Izrael, postavila eksplozive na nekoliko mjesta na ogradi i time su uspjeli da načnu "Gvozdeni zid".

Pješadija je bila u pratnji buldožera koji su samo "počistili" teren nakon eksplozije i time su omogućili vojnicima i civilima da prođu barijeru. Potom su krenula i vojna vozila tuda da prolaze i Hamas je na taj način uspeo da se probije i kopnenim putem u Izrael. Vojni stručnjaci navode da je ovakav napad planiran nedeljama, možda čak i mjesecima unazad iako je Hamas uspeo da sa političke strane ubijedi Izrael da ne planira nikakav napad.

Gdje je probijen "Gvozdeni zid"?

"Gvozdeni zid" Izraela je probijen na nekoliko mjesta. Kod plaže Zikim na samom sjeverozapadu Pojasa Gaze su se infiltrirali pripadnici Hamasa, potom kod mesta Erez, Kfar Aza, Nahal Oz i Kerem Šalom. Izraelska odbrana je pukla na pet mjesta ukupno.

Gaza
Izvor: Google Earth/Printscreen

Tagovi