Ekspedicije OceanGate iz 2021. i 2022. godine iako su bile upešne imale su puno problema.
OceanGate je završio uspešne ekspedicije do olupine 2021. i 2022. pre nego što je Titan nestao na svom trećem putovanju. Podmornica Titan hvaljena je kao revolucionarna podmornica koja bi turistima mogla ponuditi izvanrednu priliku da posete Titanikovu olupinu, ali prošli putnici su delili jezive priče o sigurnosnim problemima, greškama u komunikaciji i nedoumicama u dizajnu, piše NBC Njuz.
Očajnička potraga za nestalom podmornicom okončana je u četvrtak kada je obalska straža saopštila da je olupina pronađena. Poginulo je pet putnika.
Vrata zaključana spolja
Brajan Vid (42) snimatelj za Discoveri Channel 'Ekpedition Unknovn', sproveo je probnu "vožnju" na Titanu u maju 2021. "U trenutku kada smo započeli probno zaron, stvari su krenule naopako."
Lansiranje je bilo "nezgrapno“ i na manje od četvrtine puta kroz zaron "bilo je kvarova na pogonskom sistemu“, zbog čega su putnici sedeli u vodi, rekao je Vid. "To je navodno bilo dva meseca pre nego što je trebalo da urade prvi zaron na Titanik, i to me je mnogo zabrinulo. Trebalo je da budemo na jednom od tih prvih zarona", rekao je on. Takođe je bio zabrinut što su vrata zaključana spolja: "Postoji mogućnost da nema izlaza čak i ako ste na površini.
Problemi sa kompjuterima na brodu, sa komunikacijom...
Ali privlačnost Titanika, okeanskog broda koji je potonuo na svom prvom putovanju od Engleske do Njujorka 1912. godine, privukla ga je na projekat. "Pomisao da se spustiš i vidiš Titanik zaista ti zamućuje um. Želite da ovo bude moguće. Želite da ovo bude istina. Vaš mozak je spreman da previdi neke zaista očigledne probleme", rekao je on.
Veed je odbio poziv da ponovo roni nedelju dana kasnije. Rekao je da se "nešto u vezi sa ovim osećalo kao da nema plana“ i da "nagrada nije vredna rizika“.
"Imali smo problema sa kontrolom pritiska. Imali smo problema sa kompjuterima na brodu. Imali smo problema sa komunikacijama", rekao je Džoš Gejts, voditelj emisije 'Ekpedition Unknovn'. Iskreno, osećao sam da je podmornici potrebno više vremena i više testiranja“, rekao je on.
Komunikacija je primarni problem
Kolin Tejlor, koji je prošlog jula otišao na podmornicu sa svojim sinom (22), opisao je sistem komunikacije kao "veoma težak". "Postoji sistem komunikacije zasnovan na tekstu koji je dvosmeran, veoma spor. Mislim, kada šaljete signale kroz toliko vode, to je veoma, veoma teško."
Majk Rajs, pisac i producent koji je radio na 'Simpsonovima', rekao je da je otišao na četiri 10-satna ronjenja sa OceanGate-om, uključujući Titanik. Svaki put kada su posade izgubile komunikaciju sa brodom domaćinom. Kada je njegov brod stigao na dno okeana na jednom od njegovih putovanja Oušnejt u kanjon Hadson, "čuo se glasan zvuk na radiju“.
"Podvodne struje su nas sve više udaljavale od Titanika“
"Sonar, kompjuteri, svetla su prestali da rade. Odmah smo se vratili na površinu", rekao je on. Dve godine kasnije, otišao je na još jednu ekspediciju na lokaciju Titanika podmornicom, opisujući ga kao "automobil koji ste pijani odvezli u okean“ kojim upravlja kontroler video igrica.
Kada je ekipa stigla, suočili su se sa brojnim problemima. "Nismo bili ni blizu Titanika. Podvodne struje su nas gurale sve dalje i dalje u pogrešnom pravcu. Sonar nije radio, a kompas se okretao od istoka ka zapadu, severu prema jugu. Takođe je bilo vremenske krize. Počeli smo kasno, a uragan se kotrljao po površini“.
Dejvid Pog, dopisnik CBS Njuza, napisao je na Tviteru da je prošle godine podmornica bila "izgubljena na morskom dnu“ oko pet sati dok je bio u ekspediciji OceanGate do mesta odmora Titanika. Segment o putovanju emitovan je u novembru. Pogue nije bio na Titanu, već u kontrolnoj sobi broda na površini.
"I dalje su mogli da šalju kratke poruke podmornici, ali nisu znali gde se nalazi. Bilo je tiho i veoma napeto“, napisao je on na Tviteru u ponedeljak.
Pilot je upozorio da Titan nije spreman
Bivši pilot OceanGate- a David Lochridge , koji je bio angažovan da vodi testove podmornica s ljudskom posadom, tvrdio je prije pet godina da je otpušten nakon upozorenja da karbonski oklop Titana nije bio pravilno testiran kako bi se osiguralo da može bezbedno da se spusti na 4.000 metara, što je procena. dubina Titanika.
Takođe je tvrdio da je OceanGate odbio da dodatno plati za vidikovac koji se može bezbedno koristiti na dubini od 4.000 metara. Kada se požalio da će OceanGate ugroziti klijente, dobio je „10 minuta da odmah očisti svoj sto“.
OceanGate je završio uspešne ekspedicije do olupine 2021. i 2022. pre nego što je Titan nestao na svom trećem putovanju.