Kineski stručnjak Šibao Lin Bokiang tvrdi da će ograničenje cene ruske nafte imati jak uticaj na globalno snabdevanje.
Ograničavanje cene ruske nafte o kojoj razgovara Zapad dodatno će poremetiti globalni lanac snabdevanja energijom i izazvati ekstremnu promenljivost njihovih cena, što će dovesti do veće globalne inflacije i usporavanja globalnog ekonomskog oporavka, rekao je dekan Kineskog istražičkog centra energetske politike,Šibao Lin Bokiang za RIA Novosti.
Kako primećuje ekspert, cilj Zapada je da pokuša da udari ruske energetske prihode, ali tako da dobiju najnižu cenu za sebe.
"Međutim, efekat ograničenja cena možda neće biti tako pozitivan kao što SAD očekuju“, napisao je Boćang.
Po njegovom mišljenju, moguće je da će Moskva kao odgovor smanjiti proizvodnju nafte. Tako, prema JPMorgan Chase & Co, Rusija može smanjiti proizvodnju nafte za pet miliona barela dnevno bez ozbiljne štete za sopstvenu ekonomiju.
"Kao rezultat toga, ne samo SAD i Evropa će morati da se nose sa mogućim povećanjem cena nafte, eskalacija energetskog rata između Rusije i Zapada mogla bi da dovede do dramatičnih promena u strukturi globalnog snabdevanja energijom, upozorava stručnjak. Osim toga, rast cena nafte u takvoj situaciji neminovno će pogoršati položaj globalne ekonomije, koja je već pod pritiskom ogromne inflacij", rekao je on.
"Ova gornja granica cena će dodatno poremetiti globalni lanac snabdevanja energijom i izazvati nagle promene u daljim cenama energije, što će zauzvrat dovesti do veće globalne inflacije i sporijeg ekonomskog oporavka“, rekao je Boćang.
Istovremeno, Evropi će biti teško da nađe alternative ruskoj nafti u kratkom roku, nastavlja on. Ako Moskva, koja već aktivno traži nove kupce, može da otvori nova tržišta za naftu u krizi, EU će biti veoma oprezna kada je u pitanju ideja o prekidu isporuke energenata iz Rusije, zaključuje ekspert.