Odakle god da je virus potekao - uzrok pandemije je čovjek.
U trenutku kada je broj preminulih od koronavirusa u svijetu premašio 25.000, prioritet je svakako pronalaženje lijeka i vakcije protiv smrtonosne zaraze, zbog čega se i dalje nedovoljno govori o uzrocima pandemije.
Odnosno, odgovora na pitanje - kako je ona nastala?
"Ne možemo više biti indeferentni prema tome", rekao je predsjednik Kine, Si Đinping, u februaru ove godine govoreći o rizicima koje po zdravlje stanovništva izaziva unošenje mesa divljih životinja - inače decenijama zabranjeno u ovoj zemlji, a opet sveprisutno zbog kulta koji Kinezi gaje prema određenim vrstama i raširene mreže ilegalne trgovine.
Riblja pijaca u Vuhanu bila je, nezvanično, jedno od mjesta na kojima ste mogli da kupite ili naručite gotovo sve - od zmija, preko tigra, do jedne od najugrženijih vrsta u našem ekosistemu, ljuskavaca.
Ukratko, nakon što je kineski ljuskavac (odnosno pangolin) gotovo istrijebljen, zbog čega je 2007. strogo zabranjena bilo kakva trgovina osim za potrebe zdravstva, u ovu zemlju je prema podacima raznih organizacija za zaštitu divljih životinja brodovima ilegalno uvezeno desetine tona malezijskih i indijskih ljuskavaca.
DAJE "VANZEMALJSKU SNAGU", A ZAPRAVO OTROVAN
Kinezi vjeruju da meso ljuskara daje "vanzemaljsku snagu" i u narodu ono ima gotovo magijsko značenje, iako su ih još ljekari i travari iz doba careva upozoravali da ne jedu pangiline, odnosno kineske ljuskare.
Postoje zapisi iz drevnih vremena gdje se upozorava na njegovo toksično dejstvo.
Koliko su ih poslušali govori podatak što je cijela vrsta kineski ljuskar u poslednjem stadijumu ugroženosti (CR) posle koje postoji još samo jedan - stadijum iz kog nema povratka (EW), odnosno u kom je samo pitanje koliko je moguće odložiti nestanak vrste (EX).
Istrijebljivanjem kineskog ljuskara počeo je ilegalan uvoz iz Malezije (populacija je opala za 80%), Indonezije i Indije (- 50%), odakle bukvalno tone mesa stižu ilegalno u Kinu.
Samo u januaru 2019. zaplijenjen je brod u Hong Kongu sa devet tona mesa pangolina za šta je potrebno usmrtiti 14.000 ovih životinja čiji se broj drastično smanjuje iz godine u godinu.
Mjesec dana kasnije, 33 tona mesa ljuskara zaplijenjeno je u Maleziji, u aprilu prošle godine 14 tona u Singapuru.
SA 7 NA PREKO 300 DOLARA ZA POLA KILOGRAMA
Iako istraživanje ne dokazuje, niti opovrgava pretpostavku da je COVID-19 stigao među ljude preko mesa ljuskara, zaključak je da bi borba za zabranu ilegalne trgovine divljim životinjama u svijetu morala da bude oštrija i konkretnija - jer je gotovo svaki trag u prošlosti vodio ka konzumiranju mesa divljači kao uzroku pandemije.
Cijena je u međuvremenu skočila na preko 300 dolara za pola kilograma mesa ljuskara sa sedam dolara, koliko je trebalo izdvojiti 90-ih.
U vrijeme kada se smrtonosna zaraza pojavila u Vuhanu, pangoline ste mogli da naručite u nekoliko restorana u blizini riblje pijace.
Ispitivanje porijekla COVID-19 zaraze upućuje na to da ljuskavci u sebi nose viruse korona povezane sa sojem odgovornim za pandemiju, navodi časopis "Nature", a prenosi "National Geographic".
Pored slijepih miševa, ljuskavci su od ranije bili poznati kao vrsta koja je nosila viruse koji su izazvali neke od prethodnih pandemija, poput SARS.
* pogledajte jedan od video priloga sa YouTube kanala koji uzrok pandemije prepoznaje u trgovini ljuskarima *
"Ako postoji jedna jasna poruka ove globalne krize, to je da bi prodaja i konzumacija pangolina na tržištu živih životinja trebalo da bude strogo zabranjena da bi se izbjegle buduće pandemije", kaže Pol Tomson, konzervacioni biolog koji je suosnivač neprofitne organizacije Save Pangolins.
Slijepi miševi su vjerovatno "rezervoar" novog tipa virusa SARS-CoV, koji je u međuvremenu "preskočio" na neku drugu vrstu, mutirao tokom vremena i raširio se među ljudima.
Kako je do toga došlo? Postoji praktično objašnjenje.
Na kineskim ribljim pijacama divljač se živa drži u kavezima jedna iznad drugih tako da tjelesne izlučevine sa jedne mogu lako da pređu na životinju druge vrste.
GENETSKE SLIČNOSTI I OSTALI RAZLOZI ZA BRIGU
"Pozdravljam studiju. Potrebna su dalja istraživanja ovih virusa na pangolinima, ali što je još važnije i na drugim vrstama, koje su možda igrale kritičnu ulogu u prenošenju SARS-CoV-2 na ljude", napisao je Čendler.
"Ljuskavci su ugrožena vrsta sisara. Hrane se mravima, naseljeni su u Aziji i Africi i veličine su domaćih mačaka i za njih se zna da nose viruse korona napisao je Den Čendler. Stoga nije iznenađujuće da su pangolini postali centar istrage o tome odakle potiče novi virus korona, kaže on. Čendler je na čelu specijalne grupe za pangoline Međunarodne unije za zaštitu prirode, koja utvrđuje status očuvanja vrsta", navodi "National Geographic".
"Novi rad otkriva da su u pangolinima pronađene genetske sekvence nekoliko sojeva virusa korona, između 88,5 i 92,4 procenata, slične onima koji se nalaze u novom virusu korona. Istraživači su testirali uzorke tkiva iz 18 Sunda pangolina, "zaplijenjenih" u akcijama protiv krijumčarenja 2017. i 2018. godine, na prisustvo virusa korona. Pronašli su ga u uzorcima pet od 18 pangolina. Kasnije su postupak ponovili sa uzorcima drugih zaplijenjenih pangolina, pronalazeći takođe viruse korona. Zatim su izdvojili genome tih virusa i uporedili ih sa SARS-CoV-2", piše "NG".
"Pažljivi u svojim formulacijama, istraživači napominju da genomske sličnosti 'nisu dovoljne da sugerišu' da su pangolini posredni domaćin koji je SARS-CoV-2 prenio sa slijepih miševa na ljude. Ali to nije isključeno. U radu je zaključeno da pangoline treba smatrati mogućim domaćinima budućih novih virusa korona", navodi se dalje u tekstu iz kog se može zaključiti samo jedno:
Odakle god da je virus potekao - uzrok pandemije je čovjek.