Predsjednik Rusije Vladimir Putin ima danas jedan veoma važan sastanak. U goste mu dolazi američki savjetnikom za nacionalnu bezbjednost Džon Bolton. Iz Kremlja su najavili da će biti zatražena "objašnjenje po pitanju velikog broja tema"
"Predsjednik će primiti Boltona. To će biti važan sastanak, jer predsjednik očekuje objašnjenja o mnogim stvarima", izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, prenio je Tass.
Poznato je da će Putin od Boltona tražiti objašnjenje o tome zašto Vašington planira da se povuče iz Sporazuma o kontroli naoružanja.
Tema će svakako biti i agresivno širenje NATO, aktuelizovano referendumom i, kako Moskva tvrdi, "namiještenim glasanjem" u makedonskom Sobranju o izmjeni imena zemlje i pristupanju NATO-u.
Američki predsjednik Donald Tramp je u subotu rekao da će Vašington istupiti iz tog sporazuma jer ga Rusija, kako je naveo, "godinama" krši i jer taj dokument spriječava SAD da razvija novo oružje.
Sporazum zabranjuje SAD i Rusiji da posjeduju, proizvode i testiraju krstareće rakete sa kopna u dometu od 500 do 5.500 kilometra.
SAD se povlače iz nuklearnog sporazuma sa Rusijom
Bolton je ranije juče danas u Moskvi razgovarao sa sekretarom ruskog Savjeta za bezbjednost Nikolajem Patruševim o sporazumima koji se tiču ograničenja ofanzivnog naoružanja i upotrebe nuklearnih snaga.
Razgovor Boltona i Patruševa trajao je skoro pet sati, američki zvaničnik se potom uveče sastao i sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom.
Kremlj je izrazio razočarenje najavom predsjednika SAD Donalda Trampa da će se Vašington povući iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF).
Patrušev je posle sastanka rekao da je Rusija spremna da radi na rješavanju međusobnih nesuglasica o načinu primene Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), prenosi Rojters.
Bolton i Patrušev razmatrali su mogućnosti produženja Sporazuma o mjerama za dalje smanjenje i ograničenje strateškog ofanzivnog naoružanja (novi sporazum START) u petogodišnjem periodu posle 2021. godine, navodi Tass.
"Oni su razgovarali detaljno o Sporazumu o zabrani nuklearnog oružja (NFT), Sporazumu o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnih proba (CTBT), Sporazumu o otvorenom nebu, kao i o Konvenciji o zabrani hemijskog oružja (CWC) i Konvenciji o zabrani biološkog i toksičnog oružja (BTWC)", navodi se u saopštenju Ruskog savjeta za bezbjednost.