Grčka se oprašta od svog omiljenog predsednika, Kostisa Stefanopulosa koji će uz najviše državne počasti biti sahranjen sutra u Atini.
Stefanopulos koji je u 90. godini umro prošle noći, tokom političke karijere izdvajao se dubokom etičnošću, umernošću i mudrošću, ističu danas grčki zvaničnici i mediji.
Sadašnji predsednik Republike, Prokopis Pavklopulos, takodje konzervativac, ocenio je danas u poruci saučešća da je Stefanopulos bio "uzor nesebičnosti, dostojanstva i dosledne službe javnom interesu", a njegova politička karijera je "istinsko nacionalno nasleđe i referentna tačka političke i državničke dužnosti".
Konstantin - Kostis Stefanopulos bio je predsednik Grčke Republike u dva mandata, od 1995. do 2005. godine.
Prvi put je za šefa države jedva izabran, tek zahvaljujući glasovima svojih političkih oponenata - poslanika socijalističke stranke PASOK, dok su konzervativci imali drugog kandidata.
Medjutim, uprkos tome, ubrzo je postao veoma popularan zbog umerenosti, skromnosti, trezvenosti u javnim nastupima i po opštoj oceni mudrih i krajnje odmerenih, relativno retkih političkih intervencija u javnosti, koje su se poklapale s procesima u kojima je njegov stav bio "jezičak na vagi".
Tako je i po tadašnjim i sadašnjim ocenama izvrsno saradjivao sa socijalističkim premijerom Kostasom Simitisom koji je na to podsetio u današnjoj izjavi saučešća. Taj period njihove kohabitacije, od 1996. do 2004. bilo je doba najvećeg prosperiteta Grčke.
Grci posebno pamte uljudan, odmeren, ali jasan i oštar ton zdravice Stefanopulosa 1999. godine, tokom svečane večere, uz TV-prenos, prilikom posete predsednika SAD Bila Klintona kome je šef grčke države zamerio umešanost SAD u vojni udar u Grčkoj 1967, zbog čega se Klinton izvinio odmah, već u odgovoru na zdravicu, što je bilo prvo zvanično priznanje SAD da su bile umešane u sedmogodišnju diktaturu u Grčkoj.
Stefanopulos je tada gostu zamerio i mešanje SAD na Balkanu, a posebno bombardovanje Srbije što je takodje dobilo širok publicitet.To bombardovanje je bilo uzrok nezapamćeno nasilnih demonstracija protiv posete Klintona Grčkoj, tokom kojih je centar Atine bio doslovce demoliran, a delom i spaljen.
Stefanopulos, sin advokata i političara što je i sam postao, rodjen je u gradu Patri, na Peloponezu, 1926. godine. Poslanik je postao 1961, a 1974, po padu vojne hunte, postao je zamenik ministra trgovine. U narednim vladama Nove demokratije bio je ministar unutrašnjih poslova, socijalne zaštite, uprave.
Pošto je Nova demokratija izgubila vlast na izborima 1981, Stefanopulos je te i 1984. godine pokušao da na strančkim izborima dodje na njeno čelo, a pošto mu to nije uspelo, smatrao je moralnim da napusti tu partiju, te je 1985. osnovao svoju Stranku demokratske obnove i bio njen poslanik od 1985. do 1989.
Svoju stranku koja nije uspela da okupi veće članstvo je raspustio 1994, javno priznao taj svoj neuspeh što je bilo gotovo bez presedana u Grčkoj, i godinu dana kasnije, kao nestranački kandidat, postao predsednik Republike.