Ministri odbrane NATO će danas i sutra u Briselu razmotriti kako NATO pomorski, vazdušni i drugi kapaciteti mogu biti iskorišćeni da se atlantskim saveznicima pomogne u savladavanju migrantsko-izbegličke krize.
NATO bi trebalo da pomogne i u razbijanju krijumčarskih mreža prevashodno na tursko-grčkoj granici, što su zatražili Turska i Nemačka.
To je uoči ministarskog zasedanja NATO izjavio generalni sekretar Atlatnskog saveza Jens Stoltenberg koji je na konferenciji za štampu rekao da je "rano da se nešto jasnije kaže jer će o tome raspravljati ministri odbrane 28 članica NATO".
"Ali svi smo svesni zabrinutosti, vidimo ljudsku tragediju i sve izazove vezane za migrantsku i izbegličku krizu, koja traje već godina na bliskom istoku, a koja je sad postala veliki izazov za Evropu”, rekao je Stoltenberg.
I, kako je objasnio, “budući da su Turska i još neki atlantski partneri zatražili da se vidi šta NATO može učiniti da im se pomogne da izađu na kraj s tom krizom, mi ćemo to veoma ozbiljno razmotriti i sagledati kako izaći u susret”.
Stoltenberg je juče izjavio da je o tome već razgovarao s turskim i nemačkim ministrom odbrane koji su ga obavestili o razmeni mišljenja nemačke kancelarke Angele Merkel i turskog premijera Ahmeda Davutoglua u ponedeljak u Ankari o angažovanju NATO snaga u nadzoru imigracije u istočnom Sredozemlju.
Kancelarka Merkel je izjavila da će se na sastanku ministara odbrane razmotriti situacija u Siriji i “u kojoj meri NATO može pomoći Fronteksu (agenciji EU za zaštitu spoljnih granica) i turskoj obalskoj straži” u obuzdavanju priliva imigranata u Evropu.
Dok francuski list Figaro javlja da je ovaj turski-nemački zahtev izazvao nedoumice među “diplomatama i vojnicima NATO partnera oko toga šta delotvorno može da se učini”, prvi javni glas sumnje je došao od španskog ministra odbrane Pedra Morenesa koji je izjavio da Evropska unija ima sva sredstva i oruđa i politiku za zaštitu svojih granica i savladavanje izbegličke krize.
Morenes je dodao da će pazljivo razmotriti tursko-nemački predlog, čije pojedinosti nisu još poznate, ali je podvukao da Evropa ima sredstva kojima krizu nekontrolisanog priliva imigranata može mnogo “zbijenije i delotvornije rešavati nego dosad”.