Slika tridesetrogodišnjeg izbjeglice iz Sirije kako sa djetetom u naručju prodaje olovke na ulicama Bejruta postala je viralna prije nekoliko mjeseci. Sada ima "srećan kraj", uz Twitter kampanju Abdul Halim al-Atar sada donira novac!
U bajkovitom razvoju priče "od ulice do biznismena", Abdul Halim al-Atar je dobio više od 190.000 dolara (175.000 eura) kraud-fundingom (crowd-funding, kampanja na društvenim mrežama u sakupljanju malih donacija) i otvorio tri svoja posla, pa sada može da novcem pomaže druge izbjeglice iz Sirije.
Amazing article on how Abdul is doing now. So great to read this =)) #BuyPens
https://t.co/6y2xk1DLsgpic.twitter.com/ZhJYdw0Pap
— Gissur Simonarson CN (@GissiSim) December 3, 2015
Kampanja #buypens na Twitteru se zahuktala ljetos, kada je na toj društvenoj mreži osvanula dirljiva slika jednog korisnika. Na fotografiji je bio Abdul, kako sa usnulim djetetom u naručju nudi vozačima automobila da kupe hemijske olovke na ulicama Bejruta u Libanu, javlja RT.
Latest photo of Abdul and the kids with @carolmalouf for lunch. So nice to see them doing well =) #BuyPenspic.twitter.com/GUYqC9bbY7
— Gissur Simonarson CN (@GissiSim) September 17, 2015
Kampanja je ubrzo tom Palestincu promijenila život, ali ne samo njemu.
Sa dijelom od skupljenih 190.000 dolara (pape mu još stižu iz Dubaija a 20.000 dolara je otišlo za provizije PayPalu i Indiegogou), otvorio je tri svoja posla: pekaru, mali restoran i kiosk sa ćevapima. Zaposlio je 16 nesrećnika kao što je sam bio, sirijskih izbjeglica.
Ne samo da je pomogao njima, već je uspio da pošalje čak 25.000 dolara porodici i prijateljima u Siriju.
Al-Atar se ne žali što nije dobio sve što su mu dirnuti ljudi širom svijeta poslali, kaže AP-u da poslovi idu dobro, da mu dijete ide ponovo ide u školu nakon trogodišnjeg odsustva, i da se osjeća kao neko koga (ponovo) poštuju.
Dug je put dovde prešao al-Atar, u Liban je stigao iz Jarmuka, palestinskog izbjegličkog kampa južno od Damaska (koji je sada uništen ratom), a sada mu je Bejrut novi dom. Iako iz Sirije, kao Palestinac nije mogao da postane sirijski državljanin, tako da sada živi svoj drugi život.