Nepoznate osobe uhapsile su nekoliko zaposlenih u kancelariji Crvenog krsta u Donjecku zbog sumnje u špijunažu, izjavio je portparol proruskih snaga.
"Oni su uhapšeni juče. Mi sumnjamo da su učestvovali u špijunaži i upravo proveravamo ove optužbe", kazao je zamenik portparola samoproglašene "Narodne Republike Donjeck" za AFP.
"Glas Rusije" je preneo pisanje lokalnog lista "Novosti Donbasa", koji se poziva na zaposlene u Crvenom krstu, da su radnici Crvenog krsta napadnuti 9. maja u 19.00 časova po lokalnom vremenu i da je tom prilikom sedam ljudi odvedeno - svi su muškarci, pošto su žene koje su u trenutku napada bile u kancelariji puštene.
Tri taoca su volonteri Crvenog krsta iz Kijeva, jedan je Francuz, a ostala tri su stanovnici Donjecka. "Svi oni su sinoć došli u kancelariju u Donjecku da isporuče lekove, piše list iz Donjecka.
Napadači su odneli sve lekove, a taoci se trenutno nalaze u zgradi redionalne administracije Donjecka, koja se nalazi pod kontrolom proruskih snaga, ističe lokalni list.
Međutim, predstavnik Međunarodnog crvenog krsta je za Itar-Tas s rekao da nije reč o otmici.
Šef misije OEBS osudio nemire u Marijupolju
Šef posmatračke misije OEBS-a u Ukrajini, ambasador Ertugrul Apakan, saopštio je da je rastužen zbog vesti o smrtonosnim borbama u Marijupolju, u regionu Donjecka na istoku Ukrajine.
"Najoštrije osuđujem nasilje, i pozivam sve strane da pokažu maksimalnu uzdržanost i odmah preduzmu korake na smirivanju situacije koja je izazvala gubitak mnogo života i stvorila klimu straha i nespokoja", rekao je sinoć Apakan.
Ranije juče, ministar unutrašnjih poslova Ukrajine Arsen Avakov saopštio je da je u sukobima između ukrajinskih i proruskih snaga u centru Marijupolja na istoku Ukrajine poginula najmanje 21 osoba.
Avakov je na svojoj stranici na Facebooku napisao da je "u sukobima stradalo 20 pobunjenika i jedan policajac", preneo je AFP
On je dodao da je petoro policajaca povređeno, a "četvoro pobunjenika privedeno".
Novinska agencija Interfaks Ukrajina ranije je objavila da policija pokušava da povrati kontorolu nad zgradom u kojoj se nalazi sedište Ministarstva unutrašnjih poslova, koju su prethodno zauzele proruske snage.
Ukrajinske snage su uputile u centar grada nekoliko oklopnih vozila.
Interfaks je takođe javio da je oko 1.500 ljudi napustilo paradu organizovanu povodom Dana pobede i krenulo da brani zgradu ministarstva.
Kako je izjavio jedan od svedoka događaja za Interfaks, grupa građana je zapalila automobil kod zgrade gradske skupštine.