Ovo je lista neobičnih predsjednika i premijera koji vode svoje nacije, a ranije su komponovali klasičnu muziku, prodavali karte, radili na kruzerima.
Na listi koju je objavio "Hafington post" nalazi se deset neobičnih predsjednika i premijera, a među njima je i hrvatski šef države Ivo Josipović.
Prije nego što je uplovio u uzbudljive političke vode, Josipović je napisao na desetine klasičnih djela, i izrazio želju da napiše operu o životu Džona Lenona.
Sada za to nema vremena, ali je ipak uspio da dovuče klavir u predsjednički kabinet.
Bivši predsjednik Madagaskara Andri Rajoelin dugi niz godina radio je kao di-džej na lokalnom radiju.
Albanski premijer Edi Rama voli umjetnost. Završio je školu za primijenjenu umetnost u Parizu i bavio se slikarstvom.
Evo šta je Rama, koji je takođe bivši košarkaš, rekao za BBC 2004. godine:
"Nisam siguran da sam političar, rekao bih da sam još uvijek umjetnik, i ja pokušavam da koristim politiku kao instrument za promjenu".
Irski predsjednik Majkl D. Higins uživa u pisanju pjesama.
Bivši italijanski premijer Silvio Berluskoni volio je da zapjeva za novac. Radio je na kruzeru gdje je pjesmama uveseljavao putnike.
Predsjednik Turkmenistana Gurbanguli Berdimuhamedov radio je neko vrijeme kao lični zubar dugogodišnjeg lidera te države Saparmurata Nijazova. Okušao se i kao pjevač.
VIDEO.
Slovenački predsjednik Borut Pahor bavio se muškim modelingom.
Bugarski premijer Bojko Borisov radio je kao instruktor karatea i vatrogasac, a onda je postao bodigard i osnovao svoju firmu sa telohraniteljima. Bio je bodigard bivšem bugarskom kralju Simeonu, a onda je dobio posao u državnoj službi. On sada profesionalno igra fudbal u jednom bugarskom drugoliškom klubu.
Australijski premijer Toni Abot školovao se za katoličkog sveštenika, ali je ipak odustao.
Islandska premijerka Džoana Sigurdardoti 30 godina je radila kao stjuardesa.
(MONDO)