Snajperiste koji su pucali i na demonstrante i na policiju tokom sukoba u Kijevu iznajmili su lideri pokreta "Majdan".
To se saznaje iz "procurilog" snimka telefonskog razgovora između visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton i estonskog šefa diplomatije Urmasa Paeta.
"Sada je sve jasnije i jasnije da iza snajpera nije bio (opozvani ukrajinski predsjednik Viktor) Janukovič, već neko iz nove koalicije", rekao je Paet tokom telefonskog razgovora sa Ešton, čiji se snimak pojavio na Internetu, prenio je AFP.
"Mislim da to želimo da istražimo. Mislim, nisam za to čula, to je interesantno, bogami", odgovorila je visoka predstavnica EU.
Ešton i Paet su telefonom razgovarali nakon što je estonski ministar spoljnih poslova posjetio Kijev 25. februara, u zenitu sukoba između proevropskih demonstranata i bezbjednosnih snaga u ukrajinskoj prijestonici.
Paet je, takođe, podsjetio da je razgovarao sa doktorkom koja je lečila ljude pogođene hicima iz snajpera u Kijevu, a koja je rekla da su i demonstrante i policiju gađali isti ljudi.
"A drugo, što još više zabrinjava, ista ta Olga (Bogomolec) mi je, takođe, rekla da sve ukazuje da su iz istih snajpera ubijani ljudi i iz jednih i iz drugih redova, i policajci i ljudi sa ulice", istakao je Paet tokom razgovora.
Na tu informaciju Ešton je reagovala rekavši: "Pa, da... to je, to je strašno".
"Ona (Olga) mi je potom pokazala i neke fotografije i rekla da, kao lekar, može da kaže da je to isti 'rukopis', isti tip metaka, i zaista je uznemiravajuće to što sada nova koalicija ne želi da istražuje o tome šta se zapravo dogodilo", zaključio je na kraju šef diplomatije Estonije.
Snimak telefonskog razgovora su, navodno, na Internet postavili agenti Službe bezbjednosti Ukrajine (SBU) koji su lojalni svrgnutom predsjedniku Viktoru Janukoviču, a koji su prisluškivali telefone Paeta i Ešton.
(Tanjug, Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)