Sekretar za unutrašnju državnu bezbjednost SAD rekao da je rat u Siriji opasnost za SAD zbog ljudi sa Zapada koji učestvuju u njemu.
Građanski rat u Siriji, u kome aktivno učestvuju ljudi sa Zapada koji se onda vraćaju u zemlje gdje izvršavaju terorističke misije, predstavlja prijetnju za američku nacionalnu bezbjednost, rekao je Džeh Džonson, sekretar za unutrašnju državnu bezbjednost SAD.
"Sirija je postala problem unutrašnje bezbjednosti", rekao je Džonson u svom prvom govoru od kada je stupio na dužnost sekretara u decembru prošle godine.
On je rekao da američke vlasti pažljivo prate aktivnosti stranih boraca koji odlaze u Siriju gdje se na strani opozicionih snaga bore grupe koje Zapad podržava kao i različite islamske frakcije.
"Mi znamo pojedince iz SAD, Kanade i Evrope koji odlaze da se bore u Siriju. U isto vrijeme, ekstremisti intenzivno regrutuju ljude sa Zapada, indoktriniraju ih, a onda ih vraćaju u zemlje porijekla gdje izvršavaju svoje ekstremističke misije", upozorio je Džonson.
Prema njegovim riječima, najveći problem predstavljaju takozvani ekstremisti "usamljeni vukovi" koji se ne obučavaju sa Al kaidom ili drugim militantnim grupama već se "sami radikalizuju u svojoj kući", što je bio slučaj sa bombašima na Bostonskom maratonu.
"Ovakve osobe najteže je detektovati, to su nezavisni pojedinci koji su svuda oko nas, imaju lak pristup stvarima koje u pogrešnim rukama postaju oruđe za masovno nasilje", upozorio je Džonson.
(SRNA-Rojters)