Češka policija isključila mogućnost napada ili atentata na palestinskog ambasadora u Pragu koji je poginuo 1. januara u eksploziji kada je otvarao sef
"Sef je u ambasadi bio 30 godina i otac ga je koristio prilikom prethodnog boravka u Pragu. Sef je češka firma dan ranije preselila u novu rezidenciju i nešto je tom prilikom očigledno moralo da se desi", kazala je za palestinsku agenciju Maan ćerka poginulog ambasadora Džamala Muhamada Al-Džamala, Rana.
Ona je izjavu palestinskih zvaničnika da se radi po svemu sudeći o "nezgodi na radnom mjestu", označila za pogrešnu i neosnovanu.
"Mi kao porodica smo ubjeđeni da je riječ o zločinu. Želimo da utvrdimo šta se desilo", kazala je ćerka ambasadora i dodala da sve informacije ima od majke i brata koji su bili u rezidenciji u trenutku eksplozije.
Češka policija je nakon dva dana istrage isključila verziju o terorističkom napadu ili ubistvu, i saopštila je da je ambasador poginuo kada je nestručno otvarao stari sef, obezbjeđen nelegalnim
eksplozivnim sistemom.
Atentat i ubistvo je kategorično juče demantovao i premijer Češke u ostavci Jirži Rusnok na osnovu saznanja policije i češke Bezbjednosne informativne službe.
Češki mediji objavljuju danas da stanovnici praške četvrti u kojem se nalazi rezidencija palestinskog ambasadora traže da se ta rezidencija izmjesti.
Predsjednik opštine Suhdol Petr Hejl je danas najavio da će češkom Ministarstvu spoljnih poslova danas poslati zahtjev za izmještaj palestinske ambasade, što je korak na koji se odlučio nakon protesta lokalnog stanovništva zbog zabrinutosti za bezbjednost, prenijela je agencija AP.
"Izgubili smo povjerenje u diplomate", istakao je Hejl.
Mediji, pozivajući se na neimenovane izvore iz istrage, pišu da je Al-Džamal koji je na dužnost ambasadora imenovan oktobra prošle godine, a do 2005. godine je radio u toj ambasadi u Pragu. Navodno je on nabavio eksploziv da obezbjedi sadržaj sefa, iako je takav sistem obezbjeđenja nelegalan u Cceškoj. Dok je pokušavao da instalira taj sistem, on mu je eksplodiralo u rukama.
Šef praške policije Martin Vondrašek saopštio je zvanično da je u objektima ambasade i rezidencije u četvrti na periferiji Praga nađeno i nelegalno oružje koje nije prijavljeno vlastima Češke.
"Policija provjerava da li je to oružje u nekoj od baza podataka u svijetu", kazao je Vondrašek.
Policija je proširila istragu i na krivično djelo nedozvoljenog posjedovanja oružja, pošto se zakon o dozvolama za oružje odnosi i na osobe s diplomatskim imunitetom.
Češko Ministarstvo inostranih poslova saopštilo je već da će od Palestnske autonomije zahtjevati zvanično objašnjenje otkud nelegalno oružje u ambasadi.
(MONDO/Agencije)