Bijela kuća je saopštila da NSA ima tehničke kapacitet da sprovodi program špijuniranja ali da to ne znači da bi u svakom slučaju to i trebalo da radi
Reakcija Bijele kuće je uslijedila nakon pisanja Vol strit džornala da predsjednik Amerike Barak Obama nije znao da se prisluškuje telefon njemačke kancelarke Angele Merkel i da je naredio da se sa tim prestane kad je saznao za aktivnosti NSA.
Bijela kuća, međutim, nije željela da potvrdi pisanje lista, pošto neće da ulazi ni u jedan pojedinačan slučaj prisluškivanja telefona.
Obamin portparol Džej Karni rekao je da se vrši provjera programa NSA, što će, prema njegovim riječima, omogućiti da se pronađe prava mjera između "zaštite građana SAD i njenih saveznika i privatnosti njihovih komunikacija".
"Moramo, takođe, da osiguramo da naši obavještajni resursi efikasno podržavaju našu spoljnu politiku i ciljeve koji su postignuti", dodao je Karni.
Agencije ocjenjuju da riječi portparola Bijele kuće na neki način predstavljaju priznanje SAD da se prešla granica u špijuniranju.
"Potrebno je da prikupljamo informacije ne zato što možemo, već zato što su nam potrebne za bezbjednost Amerike", kazao je Karni.
(Tanjug)