Grupa geologa iz Norveške, Južne Afrike, Velike Britanije i Njemačke objavila je danas da su otkriveni tragovi postajanja mikrokontinenta
On je skriven ispod ostrva Mauricijus u Indijskom okeanu.
Ploča, nazvana Mauricija, vjerovatno je oformljena prije oko 61 do 83 miliona godina, nakon razdvajanja Madagaskara od Indije, ali se vremenom raspala i prekrili su je gusti slojevi lave.
Naučnici su ispitivali pješčanu plažu na Mauricijusu, koja je sadržala drevne cirkone, starosti između 660 miliona i dvije milijarde godina, prenio je “Global post”.
Komadići tog minerala bili su zakopani u pijesku formiranom “nedavno” – u geološkom smislu – od vulkanske stijene stare devet miliona godina.
“Cirkoni ukazuju na postojanje fragmenata drijevnog mikrokontinenta ispod Mauricijusa, čiji su komadići izbili na površinu zahvaljujući nedavnoj vulkanskoj aktivnosti”, navedeno je u studiji objavljenoj u žurnalu “Priroda geonauke”.
Naučnici smatraju da je Indijski okean možda prekriven skrivenim komadima tla, koji su se raspali kada se drevni superkontinent Pangea raspao i formirao današnje kontinente.
Pangea je počela da se cijepa prije oko 200 miliona godina, stvarajući Gondvanu na jugu i Lauraziju na sjeveru. Gondvana se potom, prije oko 80 i 130 miliona godina, rascijepila na Madagaskar, Australiju, Antarktik i Indiju.
Novo istraživanje ukazuje da se Mauricija odvojila kada su se rascijepili Madagaskar i Indija. Sejšeli bi mogli da budu poput Mauricije – još jedan djelić kontinenta koji je, međutim, vidljiv, naveli su istraživači.
(MONDO)