Barak Obama odabrao Džona Kerija, senatora Kongresa za novog kandidata za državnog sekretara umjesto Hilari Klinton koja je imala potres mozga
Republikanska stranka blagonaklono gleda na kandidaturu Kerija koji ima veliko iskustvo u spoljnjoj politici, prenosi agencija Anadolija.
Stalni predstavnik SAD pri Ujedinjenim nacijama Suzan Rajs, koja je bila jedan od favorita Obame za funkciju ministra spoljnih poslova, uputila je pismo američkom predsjedniku u kojem je povukla svoju moguću kandidaturu.
Američka državna sekretarka Hilari Klinton, zadobila je potres mozga pri padu u kojem je izgubila svijest. Šefica američke diplomatije odmara u svojoj kući i pod stalnom je prismotrom ljekara.
Kako je kasno sinoć potvrdio Stejt department, američka državna sekretarka, koja boluje od stomačnog virusa, imala je potres mozga nakon što je pala u nesvijest.
Portparol Stejt departmenta Filip Rejns (Philippe Reines) izjavio je da će Hilari Klinton naredne nedjelje raditi od kuće, kako su joj ljekari preporučili.
Rejns je dodao da je američka državna sekretarka veoma dehidrirala zbog stomačnog virusa, zbog čega je pala u nesvest.
Ljekari su joj preporučili da miruje i da izbjegava velike aktivnosti i ona je otkazala obaveze za narednu nedjelju.
U 66. godini, Hilari Klinton januara napušta Stejt department, nakon što je dvije decenije sa mužem, bivšim predsjednikom Bilom Klintonom, dominirala američkom politikom i međunarodnom scenom.
"Iscrpljena", po sopstvenom priznanju, ritmom koji joj poslednje četiri godine nameće visok položaj u najvećoj svjetskoj sili, ona poslednje dvije sedmice ponavlja kako želi da "prekine bavljenje politikom" i da se posveti privatnom životu.
U izjavi televiziji Ej-Bi-Si (ABC) o planovima za predsjedničke izbore u novembru 2016, Hilari Klinton je ponovo demantovala da će se kandidovati, iako po mnogima neubjedljivo. "Zaista ne vjerujem da ću to uraditi", kazala je ona tada.
"Došla sam do najvišeg nivoa u Americi i sada na međunarodnoj sceni. Mislim da je jednostavno došlo vrijeme da odem, možda da čitam, pišem i predajem", kazala je s osmjehom.
Ipak, mnogi ne vjeruju u takav kraj karijere uspješnog advokata koja je postala politički znalac kao prva dama, senatorka Njujorka, kandidatkinja na izborima za kandidata Demokrata za predsjednika 2008. i šefica Stejt departmenta od 2009, što je mandat koji završava za 112 zemalja koje je posjetila i 1,5 miliona pređenih kilometara.
Od reizbora Baraka Obame, mediji svakodnevno spekulišu o "neizbježnoj" kandidaturi u SAD izuzetno popularne Hilari Klinton.
Njujork tajms ju je nazvao "državnom sekretarkom rok zvijezdom" i "očigledno, Hilari Klinton bila bi odlična kandidatkinja za predsjedničke izbore 2016", tvrdi ekspert za istraživanje javnog mnjenja Nejt Silver.
Silver je na blog postavio 20-godišnji istorijat građenja imidža Hilari Klinton i zaključio da je, sa 65 odsto pozitivnih mišljenja Amerikanaca, dostigla popularnost koju je imala 1998. i 1999, kada skandal sa Monikom Levinski nije doveo do odlaska njenog muža iz Bijele kuće.
Bivša prva dama stekla je i solidan ugled u inostranstvu.
(agencije/MONDO, foto: AP)