Porodica iz Turske hoda četvoronoške.
Iz Turske dolazi jedna od neverovatnih naučnih priča. Pre više godina otkrivena je porodica koja hoda četvoronoške. Članovi pate od retkog sindroma koji pogađa centre koji se nalaze u malom mozgu, a koji kontrolišu ravnotežu.
Resit i Hatidže Ulas dobili su 19 dece, a petoro njih hoda tako što koriste stopala i dlanove. Sestre Safije, Hacer, Senem i Emine i brata Huseina su godinama mučili i vređali okrutni seljani u provinciji Hataj u južnoj Turskoj, blizu granice sa Sirijom.
Nazivali su ih uvredljivim imenom i gađali kamenjem jer hodaju četvornoške. Sestre su zbog toga ostajale u blizini kuće, ali je brat prelazio i nekoliko kilometra i imao je osnovni kontakt sa drugim meštanima. Nisu pohađali školu, a naučili su dovoljno kurdskog da mogu da komuniciraju sa svojom porodicom.
Postojanje porodice je više od dve decenije držano u tajnosti, a onda su dva britanska naučnika 2005. godine videla neobjavljen rad turskog profesora. Turski naučnici su spekulisali da se radi o poremećaju koji je predložio evolucioni biolog Uner Tan, a koji je nazvao Uner Tan sindrom.
Ljudi koji imaju taj sindrom hodaju četvoronoške i imaju ozbiljne smetnje u učenju. Sugeriše se da je to oblik "obrnute evolucije". Ovu teoriju je osudio britanski psiholog Nikolas Hamfri, koji ju je označio kao neodgovornu i uvredljivu nakon što je sam upoznao i posmatrao porodicu.
Naučnici sa Univerziteta Arhus u Danskoj zatim su pronašli biološki uzrok porodičnog poremećaja – u pitanju je cerebelarna ataksija. Istraživanje pokazuje kako izuzetno retka mutacija sprečava proteine da pravilno distribuiraju molekule masti u ćelijama.
To dovodi do defektnih nervnih ćelija, oštećenja mozga i gubitka ravnoteže, što znači da je turska porodica prinuđena da hoda i rukama i nogama kako ne bi izgubila ravnotežu i prevrnula se.
BONUS VIDEO: