Ekonomija

MF: ANALIZIRAMO PREDLOGE NA NACRT FISKALNE STRATEGIJE

Autor Milica Mrvaljević

Ovo zakonsko rješenje, objašnjavaju, neće u poreskom smislu opteretiti priređivače igara na sreću, već će se iz ostvarenog dobitka od igara na sreću izdvajati dio koji pripada državi, a preostali iznos će se isplaćivati dobitniku.

Izvor: MONDO/Miljana Dašić

Ministarstvo finansija (MF) saopštilo je da sa punom pažnjom razmatra sve predloge koji na račun nacrta Fiskalne strategije dolaze od strane zainteresovane javnosti, analizira ih i sagledava mogućnosti, kako da se oni koji se, tokom trajanja javne rasprave pokažu opravdanim, nađu u finalnoj verziji, koja je bazirana na strateškim ciljevima ekonomske politike i usmjerena na pametan, održiv i inkluzivan ekonomski rast, koji će se pozitivno odraziti na kvalitet života svih građana, stvaranje podsticajnog poslovnog i investicionog ambijenta, makroekonomsku i fiskalnu stabilnost.

Oni su kazali da je visok stepen otvorenosti i dijaloga u fazi izrade Fiskalne strategije Crne Gore za period 2024-2027. godine rezultirao nizom konstruktivnih predloga i kritika, koje MF uzima u obzir i razmatra.

Nacrt Fiskalne strategije, između ostalog, predviđa poresku reformu, koja će podrazumijevati izmjenu seta zakona, što je, čini se, u javnosti izazvalo najviše interesovanja prethodnih dana.

"Kao jedna od mjera FS predložena je i izmjena Zakona o akcizama kojim će se predložiti povećanje visine akcize za mirna vina, čija visina bi iznosila 25 eura po hektolitru, umjesto postojeće koja iznosi “0” eura po hektolitru. Istom se prvenstveno želi doprinijeti povećanju budžetskih prihoda po ovom osnovu, imajući u vidu da se njome oporezuje količina sadržanog alkohola koji se u ovom proizvodu kreće od 1,2vol.% do 15vol. Naime, odredbama Zakona o akcizama su shodno EU Direktivi, propisane vrste alkoholnih pića na koja se plaća akciza, i to su pored ostalog i mirna vina", stoji u saopštenju Ministarstva.

Oni tvrde da se predloženim mjerama obezbjeđuje i smanjenje poreskog opterećenja na rad čime su osigurali ujednačenost predloženih mjera iz FS, koje su predmet detaljnih analiza od strane svih zainteresovanih subjekata do kraja trajanja javne raprave.

Kada je riječ o uvođenju dvije snižene stope PDV (7% i 15%), prema kojoj bi se na knjige, monografske i serijske publikacije, kao i dnevnu i periodičnu štampu primjenjivala stopa od 15%, iz MF kažu da je to takođe u skladu sa odredbama Direktive EU 2006/112.

"Međutim, napominjemo da ćemo i po ovom osnovu, u postupku javne rasprave, razmotriti modalitete primjene snižene stope i predložiti najoptimalnije rješenje prilikom izmjena Zakona o porezu na dodatu vrijednost, koje su planirane tokom IV kvartala tekuće godine", rekli su.

Oni ističu da je Crna Gora među rijetkim državama u okruženju koja u svom zakonodavstvu nema regulisan poreski tretman dobitaka od igara na sreću, te da su isto nacionalnim zakonima uredile Slovenija, Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, zbog čega je MF predložilo da se dobitak od igara na sreću smatra dohotkom koji će biti oporezovan po stopi od 15%.

Ovo zakonsko rješenje, objašnjavaju, neće u poreskom smislu opteretiti priređivače igara na sreću, već će se iz ostvarenog dobitka od igara na sreću izdvajati dio koji pripada državi, a preostali iznos će se isplaćivati dobitniku.

"Cilj Ministarstva finansija je da se postigne dvostruki efekat, čiji rezultati će biti prepoznati kroz uvećanje budžetskih prihoda i smanjenje zavisnosti od kockanja, naročito kod mlađe populacije. Napominjemo da je Zakon o porezu na dohodak fizičkih lica sveobuhvatan i tretira sve vrste prihoda koje građani ostvare, bez obzira na njihov izvor. Smatramo da je ovaj izvor dohotka neopravdano ukinut 2015. godine, te pozivamo zainteresovane strane da iskoriste period javne rasprave i dostave Ministarstvu finansija, u naznačenom roku, obrazložene primjedbe, sugestije i komentare, u skladu sa Programom javne rasprave o tekstu Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica", rekli su iz MF.