Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) i mitropolit Amfilohije ne poštuju zakone i ne žele da prihvate da je Crna Gora nezavisna, kazao je premijer Duško Marković i poručio da će država, silom zakona, sve dovesti poznaniju prava.
Mitropolija crnogorsko primorska i mitropolit Amfilohije ne poštuju zakone Crne Gore i ne žele da prihvate da je Crna Gora nezavisna država, ali će država, silom zakona, sve dovesti poznaniji prava, poručio je predsjednik Vlade Duško Marković u intervjuu za Televiziju Crne Gore.
Marković je poručio i da će Vlada, još neko kratko vrijeme, nastaviti razgovore o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, a ako ne bude saglasnosti, zakon će predložiti Skupštini.
“Onda ćemo silom zakona dovesti poznaniji prava sve u Crnoj Gori, pa i MCP”, poručio je Marković.
Premijer se nedavno sastao sa mitroplitom Amfilohijem, ali kako dodaje, taj sastanak nije bio korak ka usaglašavnju stavova o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti.
“Ono što je važno jeste da je Crna Gora pripremila konačno dobar zakon, zakon koji je rađen u saradnji sa ekspertima Savjeta Evrope, zakon na koji je pozitivno mišljenje dala Venecijanska komisija. I mi smo naravno ne samo u duhu preporuka Venecijanske komisije nego i onoga što je kapacitet Vlade i naše politike prije nego što taj zakon proslijedimo Skupštini htjeli da nastavimo dijalog sa vjerskim zajednicama u Crnoj Gori do njegovog slanja parlamentu. Naravno, najviše otvorenih pitanja imamo, i ne samo otvorenih pitanja nego i neslaganja sa Mitropolijom crnogorskom odnosno Srpskom pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori. Ja sa Mitropolitom uvijek oštro polemišem na ključnom pitanju poštovanja zakone države. Ne možete se u jednoj državi ponašati anarhično, nepoštovati zakone, nepoštovati procedure i nepoštovati državu, nepoštovati izbor i volju njenih građana”, dodao je Marković.
Istakao je da Mitropolit Amfilohije sa njegovim sveštenstvom ne cijeni ono što je Crna Gora danas – evropska država.
“Mitropolit nipodaštava ono što je danas činjenica – da je Crna Gora danas članica NATO-a, u društvu najrazvijenijih zemalja planete. On i dalje ne želi da prihvati Crnu Goru kao nezavisnu državu. Bez obzira na sve. I što je najgore Mitropolija i on ne poštuju ni jedan nacionalni zakon. Pitao sam ga: mitropolite, zaista da li Vi mislite da mi ne možemo i da država nema snage da vaše nezakonite intervencije u prostoru spriječi i da vaše nelegalne objekte koje ste izgradili sruši. Možemo to uraditi za jedan dan, za jednu noć. I krstionicu i crkvu na Rumiji i sve druge crkvice koje gradite po Crnoj Gori bez zahtjeva državi i bez saglasnosti države. Ali ne želimo to da uradimo. Želimo da u dijalogu dođemo do rešenja koji je u interesu i crkve i države i da crkva radi svoj posao po Ustavu, a država svoj posao po Ustavu”, naveo je Marković.
Nadalje je istakao, da nažalost, kada se razgovara u četiri oka i u prisustvu saradnika postoji neka vrsta saglasnosti.
“Ali nakon toga očigledno se nastavlja po starom. Ono što ja želim da kažem: mi ćemo nastaviti još jedno kratko vrijeme da diskutujemo. Ako ne bude saglasnosti, ne bude spremnosti na dijalog zakon će biti u Skupštini. Onda ćemo silom zakona dovesti k poznaniju prava sve u Crnoj Gori pa i Mitropoliju crnogorsko-primorsku”, naveo je Marković.
Vlada nema nikakvu ulogu kada je u pitanju sprovođenje izbornog procesa
Marković je, u intervjuu Radio-televiziji Crne Gore (RTCG), na pitanje o tehničkoj vladi, kazao da vlada inače nema nikakvu ulogu kad su u pitanju izbori.
“Ova tehnička vlada, kaže, treba da sprovodi izbore. Evo, pitam vas, pitam građane, koja je uloga vlade u izborima? Nema je. Nema te uloge vlade. Ko sprovodi izbore? Državna izborna komisija, opštinske izborne komisije. Ko ima posebne zadatke u sprovođenju izbora? Ima Agencija za antikorupciju, da sprovodi poštovanje Zakona o finansiranju političkih partija i izbornih kampanja. Vlada nema nikakvu ulogu u izbornom procesu”, kazao je, između ostalog, Marković.
Crnogorska ekonomija bilježi impozantan rast, imamo preko 30.000 novih radnih mjesta
Marković je kazao da je u ove skoro pune tri godine, crnogorska ekonomija bilježi impozantan rast jer je rasla po prosječnoj stopi od 4,9 odsto.
„Rekao bih da postoji više razloga za takav trend u našoj ekonomiji. On je rezultat prije svega posvećenosti same Vlade i njenoga tima, ali i svih aktera koji učestvuju ekonomskom životu Crne Gore“, rekao je Marković i istakao ozbiljnu reputaciju naše države na globalnom finansijskom i ekonomskom tržištu.
U prilog tezi o uspješnosti ekonomske politike, predsjednik Vlade je kazao da je smanjen poreski dug za preko 190 miliona eura u odnosu na 1. januar 2017 godine, a istovremeno je po osnovu reprograma poreskog duga naplaćeno do devetog mjeseca ove godine 58 miliona eura.
„Plan nam je da iduće godine naplatimo između 15 i 20 miliona eura. Stabilizovali smo naše finansije lokalnih samouprava, smanjili smo dug lokalnih samouprava za preko 11 miliona eura i sada lokalne samouprave redovno izmiruju svoje obaveze po zakonu. Istovremeno smo naplatili preko 260 miliona eura novih izvornih prihoda u okviru toga 160 miliona eura više od planiranog. Naš Kapitalni budžet, kao najsnažnija razvojna komponenta Vlade ove tri godine je iznosila preko 850 miliona eura“, rekao je predsjednik Marković i dodao da prostora za novi pomak i kvalitet ima.
Kritike da rast ne doprinosi ozbiljnom razvoju ekonomije, premijer je okarakterisao apsolutno nerazumljivim, primitivnim i bizarnim. Podsjetio je da je za dvije i po godine smanjena stopa nezaposlenosti za preko osam odsto.
„Dakle, mi smo u martu 2017. godine imali stopu nezaposlenosti 22,7%. U januaru 2017. godine broj zaposlenih je bio 177.000 u Crnoj Gori. Krajem devetoga mjeseca [2019. godine] stopa nezaposlenosti u Crnoj Gori je 14,3%, a broj zaposlenih krajem septembra u Crnoj Gori je preko 205.000, s tim što smo u avgustu imali broj zaposlenih 215.000“, rekao je premijer Marković.
Dakle, benefiti su ozbiljni a razlozi zbog kojih se to želi kompromitovati su jasno politički: „Ovoj Vladi i ovoj politici se ne želi uspjeh, svaki uspjeh se mora u prvom danu kompromitovati“.
Komentarišući ljetnju turističku sezonu, premijer je rekao da je ona bolja od prošlogodišnje koja je bila rekordna, a da kada je u pitanju zimska turistička sezona snažan doprinos treba da da izgradnja skijališta na Bjelasici koje obuhvata pet opština.
Infrastruktura na Aerodromima na nedopustivo niskom nivou
Na pitanje o prednostima valorizacije aerodroma u Crnoj Gori, premijer Marković je kazao da se taj nesporan ekonomski i razvojni resurs što prije stavi u funkciju razvoja zemlje.
Ne sporeći kvalitet menadžmenta u Aerodromima, koji bilježi sve bolje finansijske rezultate, premijer Marković je rekao da nije stvar u tome da li će biti milion ili dva miliona eura više prihoda već da se unaprijedi aerodromska infrastruktura koja je na nedopustivo niskom nivou za onaj trenutak u kojem se Crna Gora nalazi i za njene ekonomske ambicije.
„Dakle, u pitanju je infrastruktura, u pitanju je potencijal i kapacitet, a ne samo upravljanje. Naravno drugo važno pitanje to koncesije je avio dostupnost. Moramo Crnu Goru učiniti dostupnijom širom planete – od Amerike, Evrope, Azije, više nego što je to danas“, rekao je predsjednik Vlade i istakao da će postupak za davanje koncesije biti transparentan i da će koncesiju će dobiti najbolja kompanija, sa najvećim potencijalom, ne samo investicionim nego i operativnim.
Komentarišući protivljenje SD-a valorizaciji aerodroma, premijer je rekao da ni u jednom trenutku nije poremetio odnos u Vladi, nije poremetio odnos u cijeloj koaliciji niti će poremetiti odnose ni u Vladi ni u koaliciji po ovom pitanju.
Vlada neće ugasiti Montenegro Airlines, spremamo lex specialis