Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović ocijenio je tokom sastanka sa predsjednikom Evropskog savjeta Donaldom Tuskom da je budućnost Zapadnog Balkana bez alternative – evropska i evroatlantska.
Đukanović je istakao da Zapadni Balkan nema privilegiju da ima drugi izbor, imajući u vidu istorijsko nasljeđe koje nas upućuje da je između evropske i evroatlanstke perspektive regiona i njene stabilnosti znak jednakosti.
“U tom kontekstu, Crna Gora kreira svoju državnu politiku kao promoter evropskih i evroatlantskih vrijednosti u regionu. Balkan je predugo van Evrope i jedini put za region je integracija. Crna Gora to u potpunosti razumije i zato i predano radimo i na realizaciji tog strateškog cilja uz, ekonomski rast i razvoj i podizanje kvaliteta života naših građana”, poručio je Đukanović.
On je u razgovoru sa predsjednikom Evropskog savjeta, pozdravljajući Sporazum Skoplja i Atine, istakao značaj političke volje i benefita za sve strane u procesu za razrješavanje tako teških pitanja, što može biti podsticaj i za regulisanje odnosa Beograda i Prištine, kao i za funkcionalnost BiH.
Tusk je istakao da je njihovo prijateljstvo postalo već tradicija, kao i da je po njemu politika proširenja vrhovni prioritet ne samo kad je Crna Gora u pitanju, nego region u cjelilini, i u tom pogledu ništa se nije promijenilo od strane evropskih institucija.
Osvrćući se na napredak Crne Gore, on je istakao da je mišljenje u Briselu i u nacionalnim prijestonicama i dalje veoma pozitivno.
Komentarišući aktuelne prilike u regionu i u Crnoj Gori, predsjednik Tusk ocijenio je da su protesti nešto normalno i tipično za demokratsko društvo.
“To nije problem, to je dio normalnog funkcionisanja demokratskog društva. Od suštinskog interesa za Crnu Goru je da se svi problemi razjasne”, naveo je Tusk, ističući da su podržavaocima politike proširenja potrebni dobri argumenti za dalji napredak u integracijama.
Đukanović i Tusk su se saglasili da su i problemi sa kojima se suočava Crna Gora i zemlje regiona, prilika za dalje snaženje i izgradnju efikasnih državnih institucija, vladavine prava, što je najbolja preporuka za napredak u integracijama.