Vizija današnje Crne Gore usmjerena je ka stabilnosti i prosperitetu njenih građana, poručio je premijer Duško Marković na zasjedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) u Njujorku.
On je kazao da je Crna Gora od obnove nezavisnosti brzo napredovala na putu izgradnje države zasnovane na najvišim demokratskim vrijednostima.
„Zadovoljstvo mi je da vam se obratim u ime Crne Gore, jedne od najmlađih članica UN, koja je u prethodnih 12 godina od obnove svoje državnosti jasno i nedvosmisleno potvrdila posvećenost zajedničkom djelovanju u okviru sistema UN“, kazao je Marković.
On je, kako je saopšteno iz Vlade, ocijenio da je ovo 73. zasjedanje od izuzetne važnosti za povratak povjerenja u UN da su, bez obzira na ponekad opravdane kritike, sposobne da ostvare plemenite ciljeve zbog kojih su i osnovane.
„Ne možemo reći da su u današnjem svijetu ti uzvišeni ciljevi ostvareni. Ne skrivajmo tu činjenicu, pogledajmo joj u oči i preuzmimo svoj dio odgovornosti za današnji, ali i sjutrašnji svijet“, poručio je Marković.
On je istakao da Crna Gora snažno podržava proces reforme UN, i da je uvjeren da se pitanje fragmentacije Svjetske organizacije može riješiti uz snažnije uvezivanje sva tri stuba djelovanja i veću transparentnost, efikasnost i odgovornost.
Marković je rekao i da je Crna Gora snažno posvećena politici i sprovođenju ciljeva održivog razvoja, da podržava globalne napore za razoružanje i neproliferaciju oružja za masovno uništenje i da se zalaže za jačanje prevencije u konfliktima koj traju.
„Sukobi u Siriji, Jemenu, Libiji i drugim zemljama, kao i dugotrajni palestinsko-izraelski konflikt zahtijevaju hitan prekid nasilja, poštovanje međunarodnog prava od strane svih strana u sukobu i hitno iznalaženje mirovnih rješenja diplomatskim sredstvima“, poručio je on.
Kako je naveo, u cilju iskorjenjivanja terorizma i nasilnog ekstremizma, moraju se pojačati napori za snažniju primjenu preventivnog stuba Globalne strategije UN za borbu protiv terorizma.
„Fokus naših aktivnosti mora biti na integraciji ranjivih i marginalizovanih grupa, i o brizi o mladima, kao glavnim akterima bolje budućnosti“, poručio je Marković.
Ne možemo biti nijemi na surova kršenja ljudskih prava
On je ocijenio da poseban značaj danas u svijetu imaju kršenje ljudskih prava i humanitarni izazovi, da svako kršenje ljudskih prava predstavlja prijetnju demokratiji, vladavini prava, i da je ono korak ka eventualnom sukobu.
Govoreći o humanitarnim izazovima, Marković je istakao važnost definisanja ključnih multilateralnih sporazuma pod okriljem UN.
On je rekao da je u Crnoj Gori, na planu zaštite i promocije ljudskih prava na nacionalnom nivou, ostvaren značajan napredak u zaštiti žena i djevojčica, djece, LGBTI populacije, kao integrisanja marginalizovanih grupa.
„Težimo snaženju i širenju nacionalnog dijaloga o ljudskim pravima, što treba da doprinese boljoj primjeni međunarodnih standarda“, dodao je Marković.
Prema njegovim riječima, Crna Gora se snažno zalaže za što veću ulogu žena kao lidera i važnih donosioca odluka, kao aktera u prevenciji, rješavanju konflikata i pomirenju.
Crna Gora je, kako je naveo, imajući u vidu svoje iskustvo u prihvatu velikog broja izbjeglica tokom ratnih sukoba na Balkanu 90-tih godina, dala doprinos definisanju Globalnog dogovora za izbjeglice.
„Vjerujemo da će Globalni dogovor za izbjeglice doprinijeti zajedničkom djelovanju međunarodne zajednice u pogledu masovnih kretanja izbjeglica i pružanju podrške zemljama prijema“, rekao je Marković.
On je, kako je saopšteno, istakao snažan i bez napredak Crne Gore nakon obnove državne nezavisnosti.
„Naši rezultati nijesu samo proizvod političke pragmatičnosti, već vizije današnje Crne Gore usmjerene ka stabilnosti i prosperitetu njenih građana“, poručio je Marković.
On je podsjetio da je Crna Gora od prošle godine nova članica NATO-a.
„Članstvo u NATO-u dalo nam je snažan podstrek za dalje jačanje vladavine prava zasnovanog na najvišim demokratskim vrijednostima. Ali, istovremeno snažno sprovodimo ekonomske reforme koje su u prošloj i prvoj polovini ove godine rezultirale visokom stopom ekonomskog rasta od preko 4,5 odsto“, naveo je Marković
Te mjere su, kako je kazao, zasnovane na održivom razvoju koje će na duži rok obezbijediti viši nivo životnog standarda.
Marković je istakao da Crna Gora u ovom trenutku ima vodeću ulogu na Zapadnom Balkanu u procesu pristupanja Evropskoj uniji (EU).
„Ovu poziciju smo, između ostalog, obezbijedili našim multinacionalnim i multivjerskim skladom, što je naše istorijsko obilježje i vrijednost. Posvećeni smo jačanju institucija i njihove održivosti uz odlučnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije“, rekao je on.
Govoreći o situaciji u regionu, Marković je ocijenio da je Zapadni Balkan danas „bolje mjesto za život nego što je to bio prije 20 ili 30 godina“, i da je do napretka došlo zahvaljujući naporima međunarodne zajednice i vlada država regiona.
„Mi u Crnoj Gori vjerujemo da ne postoji bolja budućnost za naše države i građane od EU. Ali smo i sigurni da je i za Evropu to prirodan izbor“, istakao je Marković.
On je kazao da će Crna Gora ostati posevećana promociji regionalne stabilnosti i saradnje i razvoju dobrosusjedskih odnosa, i da u tom smislu pozdravlja potpisivanje istorijskog sporazuma Makedonije i Grčke i pregovore između Beograda i Prištine.
On je poručio i da će Crna Gora nastaviti da bude odgovoran partner UN, i da će, kroz članstvo u tijelima i organima te svjetske organizacije pružiti doprinos suočavanju sa globalnim izazovima.
Marković je podsjetio da Crnoj Gori, pored aktuelnog članstva i predsjedavanja Izvršnim odborom Ujedinjene Nacije Žene, u narednom periodu predstoje istaknute kandidature za članstvo u Ekonomsko-socijalnom savjetu za period 2020-2022, Savjetu za ljudska prava 2022-2024. i Savjetu bezbjednosti UN za period 2026-2027.
On je rekao da vjeruje da će Crna Goraa dobiti podršku i povjerenje članica UN za izbor u tim tijelima, „što će biti prilika da doprinesemo snažnijem i efikasnijem djelovanju UN“.
„Ključni interesi naših zemalja su zajednički – više mira, sigurnosti i blagostanja za naše građane. UN u tom smislu moraju imati i dalje snažnu ulogu“, zaključio je Marković.