Deklaracija o ekološkoj državi bila je polazna tačka savremene Crne Gore koja je dovela do njene nezavisnosti, članstva u NATO i korak do članstva u Evropskoj uniji (EU), ocijenio je crnogorski predsjednik, Milo Đukanović.
On je u Podgorici otvorio Ministarsku konferenciju "Zadužbina budućnosti“, koju organizuje Ministarstvo održivog razvoja i turizma u skladu sa Budimpeštanskim i Sofijskim smjernicama za saradnju Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.
Đukanović je podsjetio da je na današnji dan parlament na Žabljaku proglasio Crnu Goru ekološkom državom.
„Deklaracija o ekološkoj državi polazna je tačka savremene Crne Gore koja je u konačnom dovela do nezavisnosti, članstva u NATO i korak do članstva u EU“, rekao je Đukanović, navodeći da je država posvećena prioritetima strateškog razvoja.
„Nepokolebljiva riješenost da državu i region vratimo našoj prirodnoj civilizacijskoj kući Evropi ne umanjuje želju da sačuvamo i razvijamo naša tradicionalna prijateljstva“, kazao je Đukanović.
Prema njegovim riječima, najvažnije aspiracije crnogorske državne politike su ubrzani ekonomski rast i institucionalni razvoj, kao najpouzdaniji temelj efikasne vladavine prava i pune evropeizacije crnogorskog društva.
„Upravo tako definisani prioriteti potenciraju našu odgovornost za pametan odgovor na izazov razvoja s kojima se suočava čovječanstvo“, kazao je Đukanović.
Prema njegovim riječima, jedan od najkompleksinijih rebusa svih zemalja jeste kako naći optimalnu formulu međuzavisnosti između dva univerzalna cilja - ekonomskog rasta i očuvanja zdrave životne sredine.
„Ne samo da je to moguće vec je to imperativ odgovornosti prema planeti i generacijama našeg potomstva. Taj odgovor ne možemo odlagati niti prenijeti nekome ko će raditi poslove posle nas, jer svako odlaganje znači trošenje šansi resursa i limitira mogućnost budućeg razvoja“, kazao je Đukanović.
Kako je kazao, Crna Gora neće zatvarati oči pred tim izazovima vecć osmišljavati modele, koji će voditi uspostavljanju održivom balansu između ciljeva.
„Zato je potrebna intenzivna saradnja svih partnera. Mehanizam 16+1 se pokazao kao platforma na kojoj se snaži međusobno povjerenje i saradnja zemalja Centralne i Istočne Evrope i Kine“, rekao je crnogorski predsjednik.
Prema njegovim riječima, to je za Crnu Goru privilegija koja podrazumijeva punu posvećenost očuvanju životne sredine kao jednom od najbitnijih segmenata.
„Vjerujem da će nam saradnja o okviru ovog mehanizma dodatno olakšati ispunjavanje preuzetih obaveza u okviru poglavlja 27, kao i kasnije u kriterijumima za njegovo zatvaranje. Da bismo ostvarili ciljeve moramo razmjenjivati najbolje prakse i primijeniti standarde koji doprinose poboljšanju životne sredine“, poručio je Đukanović.