U Opštini Ulcinj zadovoljni su ovogodišnjom ljetnjom turističkom sezonom, uz očekivanje da će problemi prijave gostiju i parkinga, već naredne godine biti riješeni.
Predsjednik Opštine Ulcinj, Ljoro Nrekić, saopštio je da je grad skoro pun i da će tako biti još par dana.
“Demantujem one koji kažu da turistička sezona traje 20 dana. Kod nas je ova sezona duže trajala od prethodne, a prema podacima nekih turističkih radnika i bolja je od prošle”, naveo je Nrekić za Info biro.
Nrekić je kazao da su u Opštini imali malo vremena za pripremu turističke sezone, jer je on tek 23. maja stupio na dužnost njenog predsjednika.
“Nedavno smo imali i sastanak Koordinacionog tijela za pripremu turističke sezone, gdje su bili prisutni svi subjekti koji su uključeni u njenu realizaciju”, dodao je Nrekić.
On je kazao da je od svih prisutnih tražio da daju primjedbe ako ih imaju, kao i predloge šta treba raditi kako bi naredna godina bila bolje pripremljena.
“Ima dosta problema koje smo evidentirali, od frekvencije saobraćaja od Velike plaže prema gradu, do parking prostora. To su problemi koji će u narednoj godini djelimično ili 90 odsto biti riješeni”, tvrdi Nrekić.
Kada je u pitanju riješavanje problema parkinga, Nrekić je najavio da će se krajem mjeseca formirati parking servis.
“Sve parkinge koji su na opštinskom zemljištu, uzeće Opština. Već sam izdao nalog da mi daju mjesta gdje su prema urbanističkom planu planirane parking garaže, za koje već imamo investitore. Dosta ćemo riješiti i kupovinom jednog pauka, jer tada građani nece smjeti da parkiraju auta na mjestima koja nijesu predviđena za to”, saopštio je Nrekić.
Kada je u pitanju rješavanje problema prijave gostiju, Nrekić je kazao da je prijava sistemska greška.
“Mi po nekim statistikama i podacima iz Turističke organizacije imamo više turista koji borave u Ulcinju iz Srbije i Bosne i Hercegovine (BiH), nego sa Kosova. Razlog je što na granici sa Hrvatskom, BiH i Srbijom traže podatke gdje su boravili i da li su platili boravišne takse. Ovaj problem će se riješiti na državnom nivou, riješiće ga Ministarstvo turizma, jer mi ovo nikako ne možemo da regulišemo”, poručio je Nrekić.
On smatra da su to sistemske greške koje će se otkloniti kako bi naredna godina bila drugačija, unosnija i plodotvornija.
“Ovo je ne samo opštinski, vec državni problem, jer država po osnovu toga gubi preko deset miliona eura, a Ulcinj milion eura godišnje”, tvrdi Nrekić.
Direktor TO Ulcinj, Fatmir Đeka, kazao je da su relativno zadovoljni turističkom sezonom, iako su imali veća očekivanja.
Prema podacima kojima raspolažu, broj gostiju je u odnosu na prošlu godinu veći osam odsto.
“Jedan od najvecih problema koji mi, a pretpostavljam i druge primorske opstine imaju, je prijavljivanje gostiju. Problem je što građani, koji se bave izdavanjem soba, nijesu redovni što se tiče prijavljivanja gostiju, pa samim tim imamo i manji broj boravišnih taksi”, kazao je Đeka.
Prema podacima, kako je naveo, najviše turista je iz Srbije, 20 odsto, zatim iz BiH, a na trećem mjestu su gosti sa Kosova.
“To su neki zvanični podaci, a ako gledamo realno, najviše turista ove godine bilo je sa Kosova. Mi cijele sezone apelujemo da građani što više prijavljuju goste, da ne bi dolazilo do ovakvih situacija”, poručio je Đeka.
On je rekao da je od boravišnih taksi na računu TO Ulcinj trenutno 340,84 hiljade eura, a u istom periodu prošle godine bilo je naplaćeno 320 hiljada eura.
“To je, iako šest odsto više, daleko od onoga što je realno stanje”, tvrdi Đeka.
Prema njegovim riječima, turisti su najviše primjedbi imali na saobraćaj, kolone od Štoja ka Ulcinju i obrnuto, kao i parking i buku.