Crnogorsko tužilaštvo postiže ozbiljne rezultate u borbi protiv organizovanog kriminala i visoke korupcije, ocijenio je premijer Duško Marković.
On je novinarima u Vili Gorica, na pitanje da li je Crnoj Gori potreban tužilac poput Laure Kovezi koja je bila strah i trepet korumpiranih rumunskih političara, rekao da Crna Gora ima tužioce tog profila.
„Naš specijalni tužilac i osnovni i viši tužioci su veoma angažovani na borbi protiv organizovanog kriminala i visoke korupcije. Tu imamo ozbiljne rezultate, koji su nas preporučili za ovakvu dinamiku pregovaračkog procesa“, kazao je Marković.
Prema njegovim riječima, svaka zemlja svoje specifičnosti, i svuda korupcija predstavlja posebnu prijetnju.
„Znamo da je korupcija prijetnja i za našu ekonomiju i institucije, i nemam dilemu da naše tužilaštvo u cjelini, a posebno specijalno, može odgovoriti tom izazovu“, istakao je Marković.
Na pitanje kada će biti gotov predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti, i kako će biti riješene nesuglasice sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC), Marković je rekao da je izjava srpskog patrijarha Irineja o Crnoj Gori sramna, i da je izazvala niz reakcija.
„Imamo onih aktera na političkoj i društvenoj sceni koji bi tu izjavu željeli da pretvore u sveopšti rat ili sukob“, rekao je Marković.
On je ocijenio da Crna Gora u svojim institucijama ima kvalitet da „na zdravorazumski način odgovori takvim nasrtajima i takvom nepoštovanju naše zemlje“.
Kako je kazao, taj istorijski princip odgovornosti slijedi Vlada na čijem je čelu.
„Ovo nije trenutak da šaljemo još ružnije riječi ili još prljavije odgovore. Ovo je trenutak kada treba da kažemo da ćemo nastaviti snažno da izgrađujemo dostojanstvo Crne Gore i njen ukupni državotvorni karakter“, poručio je Marković.
To se, pojasnio je on, ne vraća verbalnim polemikama i vraćanjem „otrovnih strelica“, nego sistematičnim i odgovornim jačanjem institucija i povjerenjem u sopstvenu državu.
„Ovo nije prvi atak na Crnu Goru sa te adrese. Nažalost, umjesto da sa nje imamo poruke mira i suživota, šalju se ružne poruke koje su politički osmišljene sa željom da se Crna Gora zaustavi na njenom putu demokratizacije, slobode i suverenosti“, naveo je Marković.
On je istakao da je Crna Gora na tom putu trajno.
„Niti ćemo revidirati našu odluku o članstvu u NATO, niti ćemo povlačiti naše odluke o priznavanju država koje smo priznali, niti će nas iko zaustaviti na putu evropskih integracija i spriječiti da Crnu Goru i dalje gradimo kao multietničku i multikonfesionalnu izjavu“, naglasio je Marković.
On je rekao da je uvjeren da zakon o vjerskim slobodama mora što prije biti „stavljen na sto“.
„Ne da bi se inatili sa nekim ili da bi nekome odgovorili na njegovu lošu namjeru, nego da bi u društvu i to pitanje riješili“, dodao je Marković.
On je kazao da je programom rada Vlade to planirano za četvrti kvartal godine.
„Vidjećemo da li ćemo biti spremni da sa predlogom zakona izađemo, ali siguran sam da će ga ova Vlada predložiti i da će se o njemu raspravljeti u parlamentu“, rekao je Marković.
On nije želio da spekuliše da li će u tom zakonu ostati odredba da će svi vjerski objekti rađeni prije 1918. godine biti vraćeni u vlasništvo države.
„Ne želim da špekulišem o tom niti o drugim rješenjima koja proizilaze iz nacrta zakona. Procedura će biti transparentna i podrazumijevaće dijalog sa svim vjerskim zajednicama, pa i sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom, ako to budu željeli“, zaključio je Marković.