Crna Gora mora biti veoma oprezna kada projektuje nove granične prelaze, jer će za tri do četiri godine biti spoljna granica Evropske unije (EU), poručio je premijer Duško Marković.
Odgovarajući na pitanje predstavnika poslaničkog kluba manjinskih partija Gencija Nimanbegua šta Vlada planira da preduzme da bi pokrenula otvaranje graničnih prelaza između Crne Gore i Albanije, Marković je kazao da dvije države imaju tradicionalno dobre prijateljske odnose.
To, kako je naveo, potvrđuje inicijativa za održavanje zajedničke sjednice Vlada Crne Gore i Albanije na inicijativu albanskog premijera Edija Rame prilikom posjete Crnoj Gori.
Marković je kazao da je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) 3. aprila uputio inicijativu albanskim kolegama za organizovanje sastanka nadležnih komisija u cilju zaključivanja međuvladinog sporazuma o otvaranju zajedničkog graničnog prelaza Ckla u Crnoj Gori – Zogaj u Albaniji za međunarodni drumski i putnički saobraćaj.
„Termin sastanka utvrđen je za 9. maj, i na njemu će se razmotriti svi aspekti od značaja za otvaranje ovog graničnog prelaza, nakon čega će MUP, u saradnji sa drugim državnim organima i lokalnom samoupravom u Baru nastaviti sa koordinacijom daljih aktivnosti“, precizirao je Marković.
Kako je kazao, u vezi inicijative za otvaranje graničnog prelaza „Sveti Nikola“ sa crnogorske, Puljaj sa albanske strane, 15. decembra u Skadru je organizovan sastanak predstavnika državnih organa dvije države.
Cilj sastanka je, kako je naveo, osim sagledavanja opravdanosti inicijative koja je potekla iz Albanije, bilo i razmatranje tematskih projekata koji bi se potencijalno mogli finansirati iz fondova za prekograničnu saradnju u okviru IPA.
„Zbog toga očekujem da će u, u širem i dugoročnom okviru podrške evropskih fondova, ovaj projekat pronaći svoje mjesto“, kazao je Marković.
Govoreći o izgradnji zajedničkog graničnog prelaza Zatrijebačka Cijevna – Grabom, koji se realizuje u okviru projekta IPA programa prekogranične saradnje, Marković je kazao da je njegov cilj administrativno povezivanje dvije države na trasi puta Podgorica Gusinje, koji se dijelom prostire preko Albanije.
„Otvaranje tog prelaza podrazumijevalo bi rekonstrukciju dionice puta od Dinoša do budućeg GP, odnosno prethodno uspostavljanje tog puta“, rekao je Marković.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva sagledava mogućnost da se u okviru sredstava opredijeljenih u kapitalnom budžetu za unaprjeđenje putne infrastrukture rekonstruiše dionica puta graničnog prelaza Zatrijebačka Cijevna – Dinoša.
Marković je kazao da se radi o oko 15 miliona eura.
Komentarišući inicijativu za proširenje zajedničkog graničnog prelaza Sukobin – Murićani, on je rekao da se cijeli kompleks tog prelaza nalazi na teritoriji Albanije, i da dinamika njegove rekonstrukcije dominantno zavisi od obezbjeđivanja novca u Albanije.
Marković je, komentarišući ocjenu Nimanbegua o potrebi bolje propusnosti i mobilnosti na graničnim prelazima, i ljudi i robe, kazao da se to pitanje ne rješava otvaranjem novih graničnih prelaza.
On je istakao da granični prelazi nemaju samo privrednu, nego i važnu funkciju stabilnosti i sigurnosti države.
„Crna Gora će, za tri do četiri godine, biti spoljna granica EU, i moramo da budemo veooma oprezni kada projektujemo nove granične prelaze, da bi bili sposobni da odgovorimo sigurnosti evropske granice koju će, na tom dijelu, štititi Crna Gora“, kazao je Marković.