Crna Gora je u protekloj godini ostvarila krupne iskorake i istim tempom će nastaviti i naredne godine, poručio je premijer Duško Marković.
On je danas na tradicionalnom novogodišnjem prijemu za visoke predstavnike zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, političkog, privrednog, kulturnog i javnog života naše zemlje i za diplomatski kor kazao da je Crna Gora u ovoj godini ostavrila krupne iskorake na planu međunarodne afirmacije.
"Crna Gora do juna ove godine i Crna Gora nakon sticanja punopravnog članstva u NATO savezu – nije, niti će ikada više biti ista priča", rekao je Marković.
Prema njegovim riječima, pripadnost Sjevernoatlantskoj alijansi garantuje dugoročni mir, stabilnost i suverenitet crnogorskoj državi, prvi put na pouzdan način, garantovan od najmoćnijih sila današnjice. Marković je kazao da na planu daljeg ekonomskog i demokratskog razvoja crnogorskog društva, članstvo u NATO savezu obezbjeđuje najbolje pretpostavke za ubrzan sveukupni napredak i dostizanje najviših standarda po kojima žive građani najrazvijenijih država današnjeg svijeta.
"Logično je, stoga, da sam ovaj događaj ocijenio kao najvažnije dostignuće naše države u 2017. godini", rekao je predsjednik Vlade Duško Premijer je ocijenio da je Crna Gora ostvarila značajne rezultate i u pridruživanju Evropskoj uniji tako što je za nešto više od godinu dana otvorila osam pregovaračkih poglavlja i dva privremena zatvorila.
Marković je rekao da je cilj da se u prvoj polovini naredne godine otvore i tri preostala poglavlja, i na taj način zaokruži dio pregovaračkog procesa, započne fazu zatvaranja poglavlja.
"Uvjeren sam da ćemo do kraja mandata ove Vlade dovesti do kraja naše pregovore sa EU Crnu Goru za punopravno članstvo. Naše strateške vanjsko-političke ciljeve, dakle, realizujemo dobrom dinamikom i na način kojim smo nesumnjivo osnažili položaj i ugled naše zemlje na međunarodnoj sceni", istakao je premijer.
Marković je ocijenio da je posjetom potpredsjednika Sjedinjenih Američkih Država Majka Pensa Crnoj Gori potvrđeno i strateško partnerstvo dvije zemlje.
"Bila je to prva posjeta iz Vašingtona na tako visokom nivou, ujedno i nedvosmislen znak podrške svemu što je Crna Gora uradila na planu evroatlantskih integracija", rekao je on.
Premijer je ocijenio važnim i snažno povjerenje koje je Crna Gora zavrijediila protekle godine kod međunarodnih finansijskih institucija, prije svega Svjetske banke i MMF-a i da su uz fiskalnu konsolidaciju ostvareni povećanje našeg kreditnog rejtinga i napredak na listama konkurentnosti i konačno godišnji rast ekonomije od 4,5 odsto.
"Taj rezultat nas svrstava na peto mjesto u Evropi po nivou rasta ekonomije i ja to ne ističem da bih dizao rejting ni Vladi, ni premijeru. Ja to ističem kao rezultat koji stvara osnovu za bolji život građana, što je u konačnom i glavni zadatak koji je ova Vlada preuzela i prihvatila u novembru prošle godine", rekao je Marković.
Ostvarenju tog obećanja Vlada će, tvrdi on, biti beskompriomisno posvećena i u narednoj godini.
"Dakle, na održanju snažnog ekonomskog rasta, za šta nam je neophodan privlačan poslovni ambijent, atraktivnost naše zemlje kao investicione destinacije, dalje strukturne reforme u cilju povećanja konkurentnosti, a sve to sa finalnim ciljem - otvaranjem novih radnih mjesta za mlade i obrazovane ljude", rekao je premijer.
Marković je kazao da sa realnim optimizmom gleda na perspektive u ostvarenju tih ciljeva.
"Sve ono što smo realizovali u ovoj godini daje mi pravo na to", rekao je Marković dodajući da to sve nije samo rezultat Vlade već i privrede kojoj se zahvaljuje.
Premijer se zahvalio crnogorskoj privredi, i kompanijama, pojedincima i organizacijama koje su razumjele i podržale Vladine napore.
"Posebno na podizanju rasta ekonomije, kao i na planu suzbijanja sive ekonomije i striktnog poštovanja i izvršavanja obaveza iz domena finansijske discipline", rekao je Marković.
On je poručio da na tom planu, kompromisa neće biti ni u narednoj godini.
"Naprotiv. Pojačaćemo naše napore da država prihoduje svaki EUR koji joj pripada, sa uvjerenjem da na taj način činimo i najveću uslugu upravo onim privrednim subjektima koji svoje poslovanje zasnivaju na principu urednog izvršavanja obaveza prema svojoj državi", rekao je premijer.
Govoreći o političkoj situaciji, Marković je konstatovao da Vladine politike nijesu podržali i prihvatili svi. On je kazao da je iracionalni i besmisleni bojkot parlamenta, nedemokratski odnos prema sopstvenim političkim obavezama od opozicionih partija stvarao je politički ambijent kome se Vlada nije radovala.
"Ukazivali smo na tu besmislenost od samog početka, nudili dijalog kao put do prihvatljivih rješenja, da bi se evo nakon godinu dana najjači opozicioni blok vratio u Skupštinu. Gdje ste bili – nigdje, šta ste radili – ništa!", rekao je premijer.
On je dodao da očekuje da u narednoj godini svi zajedno mudriji i skloniji dijalogu i traganju za onim tačkama koje će nas približavati, a ne udaljavati.
„Da će naš angažman na javnoj političkoj sceni obilježavati kultura dijaloga i razmjena argumenata, a ne uvrjedljiva retorika, ostrašćenost i neuvažavanje ličnih i porodičnih vrijednosti“, kazao je Marković.
Kako je objasnio, tu posebno mislim na generaciju mlađih političara na opozicionoj sceni koji bi morali da razaznaju liniju koja dijeli oštar politički rječnik od nekulture i nevaspitanja.
„Da svi zajedno razumijemo šanse koje nam se, kao društvu, ukazuju u narednoj godini na planu intenzivne evropske integracije, ubrzanog ekonomskog rasta i izvjesnih perspektiva za novim, bolje plaćenim radnim mjestima, za podizanjem ličnog standarda naših građana“, rekao je Marković.
On je poručio da će Vlada u tom smislu dati najveći mogući napor i doprinos.
Marković je rekao da se nadam da će „taj zamah optimizma, koji nam je prijeko potreban i bez kojeg se jedno društvo teško i mukotrpno može kretati naprijed biti evidentniji u narednoj godini“.
"Da će stizati sa više strana nego u ovoj godini. Da će se, konačno, svi akteri političkog i društvenog života u Crnoj Gori na odgovoran i posvećen način odnositi prema važnim izbornim procesima koji nas čekaju u prvoj polovini naredne godine, kako bi demokratska volja građana bila jasno saopštena i opšte prihvaćena", zaključio je Marković.