Pozivnica Crnoj Gori za NATO ogroman je korak u njenom snažnom napretku u bezbjednosnoj i odbrambenoj politici, ocijenio je izvjestilac Evropskog parlamenta (EP) za Crnu Goru, Čarls Tanok.
Odbor za vanjske poslove EP razmatrao je Nacrt rezolucije o Crnoj Gori, čiji je autor Tanok, prenosi Antena M.
Tanok je ocijenio da je Crna Gora od obnove nezavisnosti mnogo napredovala i da ostaje lider na zapadnom Balkanu kada su u pitanju evropske integarcije, i dodao da se nada da će ona postati dio Evropske unije (EU) što prije.
“Prošlonedjeljna pozivnica Crnoj Gori za NATO je ogroman korak u njenom snažnom napretku u bezbjednosnoj i odbrambenoj politici. Pohvaljujemo Crnu Gori i zbog usklađivanja politike sa EU prema Rusiji, povodom aneksije Krima“, naveo je Tanok.
U izvještaju se navodi i zabrinutost zbog korupcije, posebno u javnim nabavkama, zdravstvu, obrazovanju, prostornom planiranju i građevinskom biznisu.
Tanok je konstatovao da su podignute optužnice protiv bivšeg gradonačelnika Budve Lazara Rađenovića, kao i protiv nekoliko drugih zvaničnika, zbog slučajeva korupcije na visokom nivou.
EP je pozvao Vladu i da u potpunosti primijeni novo izborno zakonodavstvo, prije nego što budu održani novi izbori.
“Političke partije u Crnoj Gori treba da se vrate debati, demokratskim sredstvima u parlamentu, prije nego da izlaze na ulice”, poručuje Tanok.
Poslanica Evropskog parlamenta iz Austrije, Ulrike Lunaček, ocijenila je da u rezoluciji tema NATO-a ne bi trebalo da ima veliku ulogu.
“Neke moje kolege kažu da je NATO garant stabilnosti, ja takođe nijesam za rastući uticaj Rusije bilo gdje u svijetu, ali moramo da znamo da je ruski novac već u Crnoj Gori. Ako parlament odluči da bi trebalo da budu dio NATO-a, onda dodajte da bi trebalo održati referendum. Iako bi mi željeli da Velika Britanije ostane u EU, mi bismo se saglasili da se održi referendum u toj zemlji”, navela je Lunaček.
Tanok je odgovorio da nije "na njemu" da kaže da bi u Crnoj Gori trebalo organizovati referendum.
“Nije na meni da kažem Crnoj Gori da održe referendum o NATO-u. Nijesmo imali referendum ni u mojoj zemlji kada smo se pridružili. Svaka zemlja mora da odluči sama na svoj način hoće li se priključiti NATO-u”, zaključio je Tanok.
Hrvatski poslanik Andrej Plenković ocijenio je da je "najvažnije da je Crna Gora i dalje daleko najnaprednija zemlja od svih država jugoistoka Evrope u procesu pregovora o proširenju, sa 20 otvorenih poglavlja, dva privremeno zatvorena".
"Situacija da je dobila prije nekoliko dana pozivnicu ministara vanjskih poslova NATO-a da se pridruži Alijansi, mislim da je vrlo bitna za njenu stabilnost i uopšte za strateške odnose u tom dijelu Evrope i uticaj velikih sila. Tako da mislim da to moramo uzeti u obzir u ovom izvještaju, i dobro je da to kolega Tanok naveo”, kazao je Plenković.
Slovački poslanik Eduard Kukan smatra da ne treba da ih »uspava« to što je Crna Gora na pravom putu.
“Treba da ih podsjetimo da su lideri u procesu proširenja u regionu. Ali ne kao kompliment, već kao podsjetnik u vezi sa odgovornošću koju su preuzeli, i zato ne treba da nas iznevjere. I moram da kažem da će pozivnica za NATO ojačati integracije u EU”, naveo je Kukan.
Sjednici Odbora prisustvovao je i šef jedinice za Crnu Goru u Generalnom direktoratu za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Dirk Lange, koji je nedavno bio u posjeti Podgorici, i koji je evropske parlamentarce izvijestio o političkoj situaciji u Crnoj Gori.