NATO prepoznaje značajan napredak crnogorskih odbrambenih reformi, konstruktivnu ulogu koju Crna Gora ima u regionu zapadnog Balkana i njen doprinos međunarodnoj bezbjednosti.
To je poručio zamjenik komandanta NATO savezničke komande za transformaciju (ACT), Mirko Zuliani.
Visoki vojni funkcioner NATO-a, sa bogatom biografijom u Avijaciji Vojske Italije, prisustvovaće sjutra proslavi Dana vojske Crne Gore.
On je, kako je saopšteno iz Ministarstva odbrane, rekao da se, iz NATO vojne perspektive, jasno prepoznaje doprinos koji je Crna Gora dala prilikom aktivnog učešća u NATO operacijama u Avganistanu, kao i u kontinuiranoj podršci misiji Resolute Support u toj zemlji.
Zuliani smatra da je Vojska Crne Gore već postigla dobar standard interoperabilnosti sa Alijansom.
„Naravno, uvijek ima prostora za poboljšanje. Postizanje NATO standarda omogućiće Vojsci Crne Gore dugoročne perspektive u planiranju vojnih sposobnosti koje se očekuju u NATO vođenim operacijama“, dodao je on.
Zuliani je poručio da se evroatlantska bezbjednost najbolje osigurava kroz široku mrežu partnerskih odnosa sa zemljama i organizacijama širom svijeta, kao i da strategiju „kooperativne bezbjednosti“ NATO prepoznaje kao jednu od osnovnih zadataka Alijanse.
„Crna Gora je jedna od 40 partnerskih nacija iz Centralne i Istočne Evrope, Centralne Azije, Kavkaza, mediteranskog oboda, zalivskog regiona i pojedinačnih zemalja širom svijeta. Mnoge od NATO formalnih partnera i zemalja koje nijesu članice, nude značajne mogućnosti i političku podršku operacijama i misijama Alijanse“, rekao je on.
Crnogorska podrška misiji u Avganistanu, rekao je, kako ranije tako i sada kroz misiju Resolute Support, predstavlja konkretan doprinos koji NATO pozdravlja i cijeni.
Zuliani je rekao da je glavna komponenta uspjeha u Savezničkoj komandi za transformaciju uloga koju ACT ima u jačanju NATO odnosa sa svim partnerima u međunarodnoj zajednici.
„NATO saveznici čine jedinstvenu zajednicu vrijednosti i posvećeni su principima individualnih sloboda, demokratije, ljudskih prava i vladavine zakona. Alijansa je ubijeđena da su ove zajedničke vrijednosti i naša bezbjednost snažniji ako sarađujemo sa širokom mrežom partnera širom svijeta“, dodao je on.
Kad je u pitanju aktielna izbjeglička kriza, Zuliani je rekao da je riječ o ljudskoj tragediji za koju, kako je rekao, ne postoji vojno rješenje, ali da je NATO Savez uključen u pokušaje da se ona riješi.
„Ne postoji vojno rješenje za migrantsku krizu. Ali, NATO sarađuje sa partnerima na Bliskom Istoku, Sjevernoj Africi, sa zemljama kao što su Tunis, Jordan i Irak, Avganistan, kako bi se bavili uzrocima krize. Pokušavamo da pomognemo ovim zemljama i da ih stabilizujemo. Što su one stabilnije, i mi smo stabilniji“.
U tom kontekstu, dodao je, doprinose i bezbjednosti na Sredozemlju kroz operacije za borbu protiv terorizma (operacija Active Endeavour).
„Obaveza da se pomogne ljudima u nevolji na moru je univerzalna odgovornost. To važi za ribarske brodove, kruzere kao i za vojne brodove. Tako da će, ako je to neophodno, brodovi koji plove pod NATO zastavom ispuniti svoje dužnosti na moru“, kazao je Zuliani, podsjećajući da su NATO brodovi, u posljednjih nekoliko godina, spasili hiljade ljudi na moru.