Demokratska Crna Gora pozvaće opozicione subjekte koji imaju predstavnike u crnogorskom parlamentu da se pokrene postupak za izglasavanje nepovjerenja Vladi, saopštio je danas predsjednik Demokrata, Aleksa Bečić.
On je, na konferenciji za novinare, kazao da su inicijativu uputili Demokratskom Frontu (DF), Socijalističkoj narodnoj partiji (SNP), Demos-u, Građanskom pokretu URA, Pozitivnoj Crnoj Gori i Klubu nezavisnih poslanika.
“Demokrate smatraju da su se stekli svi uslovi da se u Skupštini Crne Gore pokrene postupak za izglasavanje nepovjerenja Vladi”, naveo je Bečić.
On je kazao da vladajuća koalicija Demokratska partija socijalista (DPS) – Socijaldemokratska partija (SDP) više faktički ne postoji.
“Ovih dana su iznešene teške optužbe koalicionih partnera koje su samo potvrdile tu činjenicu”, kazao je Bečić, navodeći primjere izjava koje su davali predstavnici dvije stranke.
“Pri takvom stanju u svakoj demokratskoj državi, premijer i Vlada bi podnijeli ostavku”, ocijenio je Bečić.
Budući da Vlada nema takav osjećaj odgovornosti, prema riječima Bečića, postoji obaveza parlamentarne opozicije da pokrene postupak izglasavanja nepovjerenja Vladi.
“Danas ću uputiti svim opozicionim subjektima u Skupštini akt koji predstavlja inicijativu da zajedno predložimo akt o izglasavanju nepovjerenja Vladi”, poručio je Bečić.
On, kako je kazao, očekuje odgovor u najkraćem mogućem roku.
Potpisnici akta o nepovjerenju Vladi bi, kako je najavio, sazvali vanrednu sjednicu parlamenta na kojoj bi se odlučivalo o tom predlogu, budući da se inicijativa pokreće između redovnih zasijedanja Skupštine.
Na pitanje da prokomentariše navode poslanika DF-a, Nebojše Medojevića, da je učesnik “plana B” prema kom bi na čelu opozicije trebalo da bude predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić, Bečić je kazao da su i ranije reagovali na “more brutalnih neistina koje su odisale dozom primitivizma i u posljednjem smo saopštili da više nemamo namjeru da polemišemo sa pomenutom grupom političara”.
Na pitanje na koji način će se odnositi prema protestima, Bečić je naveo da ne zna na koji način treba da shvati stav DF-a i pojedinih članova tog političkog subjekta prema protestima i pozivima za učešća.
“Vode se dva paralelna procesa kada govorimo o DF-u, sa jedne strane imate pozive na proteste, a sa druge strane imate brutalne i neistinite optužbe da su Demokrate, Demos i ostali opozicioni politički subjekti agenture DPS-a, da radimo za premijera Mila Đukanovića”, naveo je Bečić.
On je rekao da ne zna šta je zvaničan stav DF-a, “politički je neodgovorno da optužujete istinske opozicionare, a da ih sa druge strane pozivate na proteste”.
Bečić je rekao da uspjeh protesta zavisi od nekoliko faktora koje i građani, kako je naveo, mogu da procijene.
“Svako mirno okupljanje koje treba da izrazi nezadovoljstvo građana je potpuno legitimno i već više puta viđeno, ali da bi se funkcionisalo na korekatan način, mora mnogo toga da se promijeni u odnosima”, naveo je Bečić.
On je, navodeći da je cilj protesta da dođe do pada Vlade, kazao da dio i tog procesa treba da se desi u Skupštini Crne Gore.
“Preduslov je pad Vlade i svako ko izda opoziciono tijelo, treba da završi na političkoj margini”, naveo je Bečić.
Kolizija u ciljevima, kako je kazao, ne postoji. “Mora se ići kroz Skupštinu”.
On je dodao da je ovo konkretna inicijativa Demokrata, jer smatraju da se u Skupštini jedino može obarati Vlada i formirati nova većina koja bi bila odraz potrebe da se organizuju fer i slobodni izbori.
"Prvo je neophodno da se 27 poslanika pozitivno izjasni o ovoj našoj inicijativi i da dobijemo formalizaciju akta, nakon toga bi na sjednici Skupštine koja bi onda realno bila tokom septembra raspravljalo o tom pitanju. Za izglasavanje nepovjerenja je potreban 41 poslanik", naveo je Bečić.
Na pitanje kakav odnos SDP-a očekuje prema inicijativi, on je naveo da nema namjeru nikoga da etiketira ili navlači sumnju, ali da se "ne igramo više gluvih telefona".
"Zato je ovo jedna čista, pisana inicijativa koja ne može ostaviti dileme i nejasnoće", rekao je on, navodeći da je potrebno prvo vidjeti kakav će biti odnos prema inicijativi subjekata kojima je upućena.