Punopravno članstvo u NATO ne treba Crnoj Gori, već joj je dovoljan postojeći okvir saradnje, ocijenili su iz Socijalističke narodne partije (SNP), navodeći da je neodrživa teza da je članstvo države u Alijansi jeftinije od neutralnosti.
„Crnoj Gori ne treba punopravno članstvo u NATO, već je sasvim dovoljan postojeći okvir saradnje, a zastupnici ulaska naše države u Sjevernoatlantski savez ne prezaju od bilo čega ne bi li, mimo volje većine građana, ugurali Crnu Goru u taj vojni pakt”, navodi se u saopštenju SNP-a.
Portparolka te partije, Slađana Kaluđerović, kazala je da su agitatori NATO-a na tribini u Herceg Novom, pred oko dvadesetak prisutnih ljudi, iznijeli krajnje konfuzne i netačne informacije.
Ona je ocijenila da takve informacije imaju za cilj da podignu kritično nizak nivo podrške javnog mnjenja za pristupanje Crne Gore tom vojnom savezu.
Iz SNP-a smatraju da bi bilo bi više nego korisno da nacionalni koordinator za NATO, Vesko Garčević objasni logičku povezanost sopstvene teze da su interese za članstvo u Alijansi spoznale i katoličke, i pravoslavne države.
„Ukazujemo gospodinu Garčeviću da su duhovna i svjetovna vlast već odavno definisane i kao takve podijeljene. Tako da bi bilo neophodno da ubuduće koristi neke suvislije argumente“, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, da je aktere NATO propagande sustigao nesporan, idejni i koncepcijski poraz, govori i činjenica da se u kontinuitetu pokušava provući teza kako je članstvo u Alijansi jeftinije od trenutne neutralnosti.
To je, smatraju u SNP-u, samo po sebi neodrživo, posebno ako se uzme u obzir podatak da bi Crna Gora godišnje morala da izdvoji više desetina miliona EUR za članstvo u tom, prije svega, vojnom savezu.
U saopštenju se navodi da je na tribini u Herceg Novom došlo do programskog saglasja između vladajuće Demokratske partije socijalista i dijela opozicije.
„Podsjećamo javnost na neistinite tvrdnje da je NATO 66 godina garantovao globalni mir i pitamo da li je „blagodet“ zadesila Grčku, Italiju, Španiju, Portugal, Irak, Iran, Avganistan, Siriju, Libiju, a prije svega Srbiju i Crnu Goru“, kaže se u saopštenju.
Kaluđerović je kazala se zna da su neke od navedenih država kao epilog konkrentnih NATO intervencija imale brojne civilne žrtve i materijalne štete, ali i povrede teritorijalnog suvereniteta i integriteta.
„Naravno, sve pod izgovorom navodno ugroženih ljudskih prava. A da li je baš tako? Naravno da nije. Tako da se pitamo, da li je potrebno biti dio jednog ovakvog sistema“, navela je ona.
Iz SNP-a su ponovili stav te partije da je Crnoj Gori sasvim dovoljan postojeći okvir saradnje sa NATO i da državi ne treba punopravno članstvo u Alijansi.
„Osim Programa naše partije, na to nas obavezuje i većinski, negativan stav građana Crne Gore prema evroatlantskim integracijama“, zaključuje se u saopštenju.