Vlada Crne Gore priprema projekat ekonomskog državljanstva radi privlačenja investitora koji bi uložili novac prije svega u sjeverni region, ali još nije preciziran datum njegovog početka, potvrđeno je indirektno iz Vlade Vijestima.
Vijesti pišu da ideju o dobijanju "ekonomskog pasoša" podržavaju i Savjet stranih investitora i Privredna komora. Smatraju da će to donijeti nove strane investicije, ali da prethodno treba jasno definisati kriterijume po kojima se daje takvo državljanstvo.
U Ministarstvu turizma i održivog razvoja Vijestima je rečeno da je ekonomsko državljanstvo značajno sa više aspekata, ali da još nije preciziran datum kada će se krenuti sa projektom.
"U privrednim sektorima smatraju da bi ta inicijativa podstakla regionalni razvoj (posebno sjever), zatim razvoj infrastrukture, uvoz novih tehnologija i razvoj visokokvalitetnih nekretnina i turizma. Projekat bi mogao poboljšati konkurentnost i priliv kapitala iz cijelog svijeta u Crnu Goru, i otvoriti mogućnost za nove investicije koje kreiraju nova radna mjesta", saopšteno je Vijestima iz ministarstva turizma.
Kako je objašnjeno, u utvrđivanju uslova pod kojima bi se dobilo ekonomsko državljanstvo cilj da se uvede najbolja evropska praksa koja je pokazala da se ti projekti najbolje ostvaruju putem javno objavljenih tendera za predlog koncepta programa.
"Vjerujemo da bi predlog koncepta programa za Crnu Goru trebalo da bude zasnovan prvenstveno na razvoju sjeverne regije. Ako bi se realizovao, program bi započeo objavom javnog, međunarodnog tendera za konsultanta za izradu koncepta programa, kojim bi se tražilo iskustvo i rezultati na sličnim projektima. Pozitivna praksa ukazuje da takve projekte u zemljama vode posebno formirana nacionalna tijela", saopšteno je "Vijestima" u resoru kojim rukovodi ministar Branimir Gvozdenović.
Vijesti podsjećaju da je Vlada 2010. godine pokrenula program ekonomskog državljanstva kojim je predvidjela da pasoš ponudi svima koji investiraju minimalno pola miliona eura od kojih bi se dio uplatio direktno u budžet. Od toga je odustala na zahtjev Evropske unije. Taj koncept osmislio je švajcarski advokat Kristijan Kalin koji je detalje objavio na svom portalu navodeći da su za program zaiteresovane Crna Gora, Slovenija, Hrvatska i Albanija.