Skupština Crne Gore usvojila je danas set zakona kojima se normira fiskalna politika, s ciljem stabilizacije javnih finansija.
Izmjenama i dopunama Zakona o PDV-u predviđeno je da se plaćanja te dažbine oslobađaju investitori hotela sa pet i više zvjezdica, energetskih objekata i prerađivačkih kapaciteta, a pojedine olakšice postoje i kod plaćanja tog poreza kod otkupa dugova, usluga igara na sreću, kao i na uvoz malih pošiljki robe nekomercijalne prirode i sadržine ličnog prtljaga, koji nije namijenjen komercijalnim potrebama.
Izmjene i dopune zakona o poreskoj administraciji i o porezu na nepokretnosti trebalo bi da doprinesu suzbijanje sive ekonomije i povećanje budžetskih prihoda lokalnih samouprava, te se ustanovljavaju poreska krivična đela i propisuju sankcije za njihovo izvršenje.
Unapređuje se mehanizam prinudne naplate poreza, preciznije se definiše postupak plenidbe robe i utvrđuju ovlašćenja poreskog organa za izricanje mjere zabrane obavljanja đelatnosti do 90 dana.
Izmjenama i dopunama Zakona o poreskoj administraciji predviđen je prenos nadležnosti u dijelu postupka utvrđivanja, naplate i kontrole akciza, sa Poreske na Upravu carina.
Poslanici su usvojili i dva amandmana skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, kojim se nadležnost za naplatu taksi za upotrebu akustičnih uređaja prebacuje sa lokalnih samouprava na državu, odnosno Poresku upravu.
Poslanici su odgodili glasanje o predloženim izmjenama i dopunama Zakona o energetici do narednog izjašnjavanja parlamenta, dok se ne razjasni koegzistentnost samog zakonskog dokumenta sa amandmanima.
Usvojen Zakon o ANB-u
Crnogorski poslanici usvojili su danas izmjene i dopune zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB), kojim je predviđeno da službenici Agencije mogu bez naloga izvršiti nepsoredan uvid u registre i baze podataka koje su u posjedu svih pravnih lica u Crnoj Gori.
Za zakon su glasala 42 poslanika, protiv su bila njih 24, a uzdržan jedan.
Amandmani koje je inicirala Demokratska partija socijalista, a prihvatila Vlada postali su sastavni dio zakona, a tiču se penzionisanja službenika koji će napuniti 50 godina do 1.maja.
Predlogom zakona predviđeno je i da službenici Agencije sa 25 godina staža odlaze po sili zakona u penziju, i da im se njen prosjek uvećava 40 odsto u odnosu na zaradu u prethodnoj godini.
Poslanici nisu prihvatili amandmane Socijaldemokratske partije koji su predviđali uvođenje pozicije zamjenika u ANB-u.
Većinu nisu dobili ni amandmani opozicije koji su predviđali veću kontrolu primjena mjera tajnog nadzora i ovlašćenja službenika ANB-a.
Ministar pravde Duško Marković rekao je ranije da se izmjene i dopune zakona o ANB predložene u cilju unaprjeđenja pravnog okvira njenog djelovanja, što je u funkciji dostizanja pune pravne uređenosti područja nacionalne bezbjdnosti.
On je pojasnio da je to dio ukupnih refomskh aktivnosti koje se sprovode u procesu evroatlantskih integracija i da se novim rješenjima omogućavaju normativne pretpostavke za dalje profilisanje ANB-a, primjereno međunarodnim standardima, s osnovnim ciljem kvalitetnog suprotstavljanja bezbjednosnim izazovima, rizicima i prijetnjama.
"Važna novina predstavlja propisivanje izričite obaveze Agencije da izvještava policiju i tužilaštvo o podacima koji ukazuju na postojanje osnovane sumnje da se priprema, organizuje ili da je izvršeno krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti, što će se u praksi pozitivno odraziti na valorizaciju prikupljenih podataka iz nadležnosti ANB, što do sada nije bio slučaj", rekao je Marković.
On je ukazao da se kao i do sada mjere tajnog nadzora mogu produžavati za period do 24 mjeseca, ali i da, kao do sada u radu Agencije nije data mogućnost bilo kog oblika prisile u prikupljanju podataka.