Crnogorska vojska ima kapaciteta i sposobnosti da, u saradnji sa državnim institucijama i drugim zemljama u regionu, partnerima i saveznicima štiti nebo Crne Gore, kazao je komandant Vazduhoplovstva Živko Pejović.
Pejović je tim povodom rekao da su ocjene o nesposobnosti Vojske da brani nebo izvučene iz konteksta onog što je navedeno kao izazov u Strategijskom pregledu odbrane.
"S tim u vezi želio bih da naglasim da Vojska Crne Gore ima kapaciteta i sposobnosti da u saradnji sa drugim državnim institucijama i kroz saradnju sa zemljama regiona, partnerima i saveznicima, štiti nebo Crne Gore", kazao je on.
Prema riječima Pejovića, samostalno rješavanje zaštite vazdušnog prostora je i za mnogo veće države od Crne Gore skupo i neracionalno rješenje.
"Tako da će se suverenitet nad vazdušnim prostorom obezbjeđivati kroz izgradnju održivog sistema kontrole, nadzora i zaštite vazdušnog prostora, sa zemljama iz regiona, partnerima i saveznicima, što je u potpunosti u skladu sa opredjeljenjem Crne Gore za uključenje u evropske i evroatlantske institucije”, kazao je on.
Kako je saopšteno iz Ministarstva odbarne, Pejović je rekao da će Vojska u svom sastavu imati helikopterske snage i da neće imati borbene avione.
“U budućem srednjoročnom periodu prioriteti su opremanje VOC-a operativnog centra Vazduhoplovstva i njegovo uvezivanje sa NATO centrima, nabavka višenmamjenskih helikoptera i savremenog radara, modernizacija sredstava protivvzduhoplovne zaštite, kao i rješavanje pitanja “air policing-a” kroz kolektivni sistem bezbijednosti po principu SMART DIFENS-a”, kazao je on.
Pejović je dodao da su u rješavanju konkretnih pitanja u oblasti nadzora i kontrole vazdušnog prostora Crne Gore započeta dva projekta.
“Prvi projekat je BRAAD (Regionalni balkanski pristup rješavanju pitanja zaštite vazdušnog prostora), u kojem pored Crne Gore, učestvuju Bosna i Hercegovina i Makedonija, dok Hrvatska ima ulogu liderske nacije i ispred NATO-a zastupa interese zemalja uključenih u BRAAD”, ukazao je on.
Pejović je naveo da je cilj BRAAD inicijative koordinacija aktivnosti i saradnje u pogledu razvoja i modernizacije sposobnosti zaštite vazdušnog prostora država na Balkanu.
“Na ovaj način će se izbjeći dupliranje kapaciteta za nadzor i zaštitu vazdušnog prostora zemalja uključenih u BRAAD, time dodatno smanjiti troškovi”, kazao je on.
Pejović je saopštio da je drugi projekat, “ASDE” (razmjena podataka u vazdusnom prostoru) čiji je cilj razmjena podataka sa NATO-om o situaciji u vazdušnom prostoru.“NATO je već odobrio uključenje Crne Gore u ovaj program i njegova realizacija je u toku”.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo odbrane je započelo rekonstrukciju Vazduhoplovnog operativnog centra, na vojnom aerodromu Golubovci.
“Cilj je uspostavljanje savremenog Centra, koji će u dvije faze razviti sposobnosti neprekidnog praćenja situacije u vazdušnom prostoru kroz prikupljanje podataka iz sopstvenih izvora i njihovu razmjenu sa crnogorskim civilnim vazduhoplovnim subjektima, NATO i susjedima”, pojasnio je Pejović.
To, dodao je, podrazumijeva nabavku novog savremenog radara koji će omogućiti integrisanje radarske slike na nacionalnom i regionalnom nivou i razmjenu podataka sa NATO.
Pejović je poručio da je Crna Gora posvećena pitanju zaštite vazdušnog prostora na način koji je prepoznat kao najefikasniji, imajući u vidu veličinu i položaj zemlje.