Prodaja državnih resursa i nekadašnjih velikih preduzeća, koja su činila okosnicu crnogorske privrede, predstavlja poraznu sliku ekonomije CG i ako se tako nastavi doći će do ekonomskog kolapsa države, smatra poslanik DF-a, Janko Vučinić
“Ta velika preduzeća su izgubljena, čini mi se, za sva vremena, jer je KAP spao na to da tamo danas radi 400-500 radnika pod teškim uslovima. Oni praktično rade bez mogućnosti odlaska na odmor ili bolovanje, rade na određeno vrijeme i mislim da se na taj način točak istorije vratio unazad”, kazao je Vučinić agenciji Mina-business.
Prema njegovim riječima, Željezara, koja je bila veliko preduzeće, sada spada u neka srednja preduzeća.
“Podatak kako smo prodali Luku Bar, odnosno Kontejnerski terminal i generalne terete (KTGT) za samo osam miliona eura govori da se praktično rasprodaju državni resursi pošto-poto da bi se krpile rupe u budžetu”, rekao je Vučinić, koji je i predsjednik Komisije za praćenje i kontrolu postupka privatizacije.
To je, prema njegovim riječima, porazna slika i to su pravi pokazatelji kuda ide crnogorska ekonomija.
“Ona se sunovraćuje do te mjere da se praktično gasi realni sektor, a ovakav razvoj malih i srednjih preduzeća (MSP) ni u kojem slučaju ne može zamijeniti ono što smo nekad imali u crnogorskoj privredi”, smatra Vučinić.
Prema njegovim riječima, strašno je to što se dogodilo radnicima, jer ona najelementarnija radnička prava u Crnoj Gori danas ne postoje.
“Pogledajmo kako prolaze radnici u trgovačkim radnjama, danas rade bez slobodnog dana i ikakvih prava. Jedino su donekle ostala ta radnička prava u državnim preduzećima i organima lokalne samouprave, mada i to može do samo jednog trenutka, jer bez proizvodnje, reaknog sektora, stvaranja novog dohotka država ne može da funkcioniše”, kazao je Vučinić.
Prema njegovim riječima, što se tiče ekonomije i radničkih prava nije nimalo lijepa slika i ako se nastavi ovako, kako smatra, doći će do ekonomskog kolapsa države.
“Evo vidimo šta današnja vlast radi - prodaje ona prirodna bogatstva i državne resurse da bi preživjeli”, rekao je Vučinić.
Kada je riječ o gradnji autoputa, Vučinić je naveo da je njegov stav po tom pitanju jasan.
“Vlast želi izgradnju autoputa proglasiti projektom vijeka, a ja kažem da je to promašaj vijeka i da je to tajkunsko-mafijaška ugradnja”, ocijenio je Vučinić.
Prema njegovim riječima, bilo bi opravdanje da se radi o čitavom autoputu, a ne jednom parčetu koje treba da se otplaćuje 20 godina.
“To je isto kao da čovjek koji praktično nema vrata na kući i nema za liječenje ili prehranu ukućana, uzme kredit i za njega kupi neki najluksuzniji automobil”, kazao je Vučinić.
Vučinić, kako je rekao, ne vidi nikakvu perspektivu kada će se uraditi još tri četvrtine tog autoputa i šta će biti u Boljarima.
“Neko u Crnoj Gori je vidio priliku da debelo zaradi pokrivajući se nekakvom pričom o projektu vijeka i regionalnom razvoju. Sa ovim vidim da se samo može razviti Prva banka, prva familija i kompanija Bemax”, ocijenio je Vučinić.
Prema njegovim riječima, krajnje su niske priče da se ta izgradnja pokriva nesrećama koje su se događale na tom dijelu puta, jer su se one događale po cijeloj Crnoj Gori, a za daleko manje novca mogla se obnoviti putna mreža, uvesti tri trake ili brze ceste, tako da je to bilo potpuno nepotrebno.