Demokratski front (DF) tražiće u januaru vanrednu sjednicu parlamenta kako bi se ponovo glasalo o amandmanu na zakon o penzijskom osiguranju koji treba da olakša odlazak u penziju radnicima koji su zbog stečaja ostali bez posla.
Iz DF-a su, kako pišu Vijesti, kazali i da će tražiti veću disciplinu svojih poslanika.
Na glasanju u subotu nedostajao je samo jedan glas da amandman bude usvojen.
Prema listingu objavljenom u ponedjeljak na sajtu Skupštine, čak 11 poslanika iz partija koje su podržavale amandman nije bilo u sali kada se glasalo. Izostala su čak četiri poslanika koju su bili među zvaničnim predlagačima amandmana Zoran Miljanić, Ljiljana Đurašković i Radovan Asanović iz DF-a, kao i Izet Bralić iz Socijaldemokratske partije (SDP).
Nedostajali su još Mićo Orlandić i Damir Šehović iz SDP-a, Nebojša Medojević iz DF-a, Srđan Milić, Obrad Gojković i Danijela Marković iz Socijalističke narodne partije (SNP) i nezavisni poslanik Novica Stanić.
Skupština je u subotu radila cijeli dan, a glasanje o ovom amandmanu bilo je u 23 sata.
Ranije su amandman podržale sve opozicione partije, ali i SDP, Liberalna i Bošnjačka stranka.
Nijesu pomogli ni glasovi poslanika albanskih stranaka i HGI, koji nisu bili među predlagačima.
Taj amandman je predviđao da svi muškarci sa 30 godina staža i žene sa 25, koji su bez posla ostali zbog stečaja ili privatizacija, imaju pravo na odlazak u penziju. Najviše radnika koji su bez posla ostali na taj način, a zbog godina ne mogu naći drugi posao, nalazi se na sjeveru.
Nijedan poslanik Demokratske paertije socijalista (DPS) nije glasao za taj amandman. Prošao je predlog DPS-a koji je ta prava predviđao samo za metalski sektor.
Miljanić je kazao Vijestima da je zbog ranije zakazanog zdravstvenog pregleda bio u Skoplju i da je o tome obavijestio šefa poslaničkog kluba. On je naveo da će sa zadovoljstvom glasati na novom zasjedanju.
Asanović je rekao da se iz zdravstvenih razloga danidanima nalazi na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu i da nije mogao biti upućen u zbivanja u Skupštini.
Đurašković je navela da je cijeli dan bila u Skupštini, ali da je u 20 sati morala hitno da izađe zbog porodičnih obaveza.
„Da je bilo političke volje, u Skupštini je bio dovoljan broj poslanika DPS-a i SDP-a sa sjevera za izglasavanje izmjena ovog zakona“, kazala je Đurašković.
Bralić je saopštio da je taj dan imao neodložne porodične obaveze, da podržava zahtjeve bivših radnika i da će nakon praznika tražiti da se pronađe rješenje.
Šehović je kazao da je glasao protiv predloga DPS-a, ali da se nije želio izjasniti o predlogu opozicije.
On je naveo da je opasno i neozbiljno bez ikakve analize u Skupštini preko koljena prelamati i ugrožavati fiskalnu održivost države, a “da se ne zna odakle desetine miliona koje su potrebne za rješenja koja se predlažu”.
Iz SNP-a su saopštili da su njihova tri poslanika najavila da neće biti prisutna, zbog čega su tražili odlaganje glasanja.