Ekonomski bilansi crnogorske Vlade su poražavajući, zbog čega je pored smjene vlasti dugoročno potrebna nova politika u tom sektoru, ocijenjeno je u Pravednoj Crnoj Gori.
Iz te partije je saopšteno da je vladajuća ekonomska politika razočaravajuća i obeshrabrujuća, a društvom dominiraju siromaštvo i osjećanje bezperspektivnosti.
"Politika koja je vođena u interesu ekstremne manjine i korumpiranih i klijentelističkih takozvanih državotvornih krugova, dovela je do raširenog uvjerenja da živimo u nepravednoj državi", navodi se u saopštenju.
Neophodna je, kako smatraju u Pravednoj, izgradnja stvaralačke ekonomije koja će odbaciti zaduživanje zemlje, raskinuti sa partitokratskim i kaubojskim kapitalizmom i u svom fokusu imati prosvijećeno i humanizovano društvo zasnovano na masovnom preduzetništvu, napornom radu i realnom kapitalu.
"Takva ekonomija isključuje kockarsku megalomaniju, iluzije o renesansnim krupnim investitorima, ali podrazumijeva i redukciju javnog sektora i reformu državnih fondova", smatraju u Pravednoj.
U saopštenju se dodaje da je stopa nezaposlenosti prešla 15 odsto od čega je više od deset hiljada mladih sa fakultetskim diplomama, prosječna zarada je blizu 300 eura niža od potrošačke korpe, a više od 70 odsto domaćinstava prihoduje manje od 650 eura mjesečno.
Državni dug je, kako su kazali, prešao 60 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), dok su penzioneri i zaposleni koji su na budžetu preko 40 hiljada brojniji od zaposlenih na tržištu.
"Pritom, naš kreditni rejting je pao i na nivou je špekulativnog rizika, građani i kompanije duguju oko dvije milijarde eura, dok projektovana stopa rasta dugoročno ne garantuje oporavak", zaključuje se u saopštenju.