U Skupštini ni danas nije završena rasprava o Predlogu zakona o autoputu, koji poslanici vladajuće koalicije smatraju poslom vijeka, dok iz opozicije poručuju da podržavaju projekat, ali ne na osnovu ugovora koji je potpisala Vlada.
"Da se okupimo, saberemo, napravimo konkretan plan, izađemo na ulice i zaustavimo ovo čudo koje je zadesilo Crnu Goru", rekao je poslanik Demokratskog fronta (DF), Andrija Mandić.
Emilo Labudović iz DF-a kazao je da podržava ideju o gradnji autoputa od Bara do Boljara, ali Vlada nije dala nijednu garanciju da spremno ulazi u projekat, koji bi mogao koštati najmanje 2,5 milijarde eura.
„Gradnjom prioritetne dionice od Mateševa do Smokovca, ne pravite autoput, već oslobađate dio prostora Morače za gradnju hidrocentrala. Nema nijednog dokaza da gradimo autoput, jer se ne zna ni gdje počinje, ni gdje završava, ni kuda ide. Kinezi dolaze da ispitaju teren. Pa, hoće li da kopaju i crtaju istovremeno“, pitao je Labudović.
On smatra da je problem u tome što bi greške u vezi sa realizacijom projekta autoputa mogle plaćati buduće generacije građana Crne Gore.
„Ja sam za autoput i svi moji su za taj pravac. Ovaj put ne doživljavam kao autoput od Bara do Boljara, već kao pravac 5B, koji će povezati Bar, Berane, Beograd, Budimpešta i Beč“, rekao je Labudović.
On tvrdi da gradnja autoputa nema veze sa razvojem sjevera, čime se opravdava početak realizacije projekta.
„To sa razvojem sjevernog regiona nema ništa, jer može smo da pomogne ono malo građana što je ostalo na sjeveru lakše dođe do Podgorice ili Beograda. Mnogo, mnogo više treba za razvoj sjevera“, naveo je Labudović.
On je podsjetio da su predstavnici prethodne Vlade, iz iste garniture, tvrdili da je autoput neisplativ, da bi nakon što je to postao politički projekat, kazali da će kilometar koštati šest miliona eura.
Poslanik DF-a, Milutin Đukanović, smatra da je zakon koji je predložila Vlada siguran put Crne Gore u bankrot.
„To će biti kompromitacija vijeka, umjesto da bude projekat vijeka“, poručio je Đukanović.
On je saopštio da se projektom gradnje autoputa „namješta“ posao crnogorskim tajkunima, kako bi se spasile kompanije i banke bliske vlasti, koje će joj tu uslugu vratiti u narednoj kampanji.
Đukanović je kazao da se poslanici DF-a protive načinu na koji Vlada namjerava da realizuje autoput, jer bi to moglo da dovede do sloma javnih finansija.
„Prije nekoliko mjeseci sam tražio da se oduzme olovka ministru održivog razvoja i turizma, Branimiru Gvozdenoviću, jer šta god on potpiše, to je nešto crno za Crnu Goru. Mislim da će ga ministar saobraćaja i pomorstva, Ivan Brajović, nadmašiti. Olovka je opasno oružje koje može skupo da košta Crnu Goru“, rekao je Đukanović.
Ministar saobraćaja i pomorstva, Ivan Brajović, ponovio je da je gradnja autoputa Bar–Boljare projekat vijeka za Crnu Goru, kao i da je njegova realizacija ispregovarana na najbolji mogući načun.
“Niko u regionu nije imao na uvid ovakav komplet dokumenata, koji podrazumijevaju ugovore o finansiranju i projektovanju i građenju, kao i zakon o autoputu”, rekao je Brajović.
On je dodao da je idejni projekat autoputa prepoznat način za ugovaranje po žutoj FIDIC-ovoj knjizi, da bi se na osnovu njega radio glavni.
„Ispregovarali smo da maksimalna garantovana cijena prioritetne dionice od Smokovca do Mateševa, od 809 miliona EUR, može biti uvećana za samo deset odsto po osnovi naknadnih i nepredviđenih radova“, kazao je Brajović.
On je saopštio da će sredstva odobrena za realizaciju projekta dobiti glavni izvođač, koji će birati podizvođače.
Vlada je u julu prošle godine prihvatila ponudu Kineske kompanije za telekomunikacije i infrastrukturu (CCCC) i njene kćerke firme China Road and Bridge Corporation (CRBC) za izgradnju prve dionice autoputa Bar-Boljare od Smokovca do Mateševa. Te kompanije su ponudile da prioritetnu dionicu autoputa od Smokovca do Mateševa izgrade za 809,58 miliona eura.
Krajem oktobra je crnogorska Vlada potpisala sa kineskom Exim bankom ugovor o kreditu od oko 687 miliona eura za gradnju dionice autoputa od Smokovca do Mateševa, koji je u septembru odobren. To je 85 odsto neophodnog iznosa, a preostalih 120 miliona, od ukupno 809,58 miliona eura, obezbijediće država.
Poslanik DF-a, Veljko Vasiljević, naveo je da sve analize pokazuju ekonomsku neisplativost projekta autoputa Bar–Boljare, kao i da bi realna cijena gradnje prioritetne dionice od Smokovca do Mateševa bila 600 miliona eura.
„Realna cijena za dionicu od 40 kilometara je 600 miliona eura, dok je ostalih 400 miliona korupcija. Bolji način da se potroši milijardu eura je da se izgrade dvije elektrane, 300 kilometara puteva i da se otvori deset do 15 hiljada novih radnih mjesta, a ne da se gradi dionica autoputa“, rekao je Vasiljević.
On je dodao da bi zaduženje za realizaciju prioritetne dionice moglo dovesti do poskupljenja i povećanja poreza na dodatu vrijednost (PDV) u Crnoj Gori, čiji će građani plaćati najskuplje gorivo i registraciju.
Vasiljević je naveo i primjer Hrvatske, čiji autopu bilježi gubitke.
„Hrvatska ga nudi u koncesiju, ali ga niko neće“, kazao je Vasiljević.
Poslanik DF-a, Nebojša Medojević, saopštio je da projekat gradnje autoputa nema veze sa inrteresima građana, već da on služi za to da se „neko“ obogatio.
„Ovo je opasna korupcionaška igra i nepošten ugovor. Ne možete ugovarati ovakve kolonijalne ugovore da bi se napunili džepovi ljudi iz vlasti. Ovaj ugovor je štetan po Crnu Goru“, poručio je Medojević nakon čijeg izlaganja je rasprava postala oštrija.
On tvrdi da je studija Scott Wilsona pokazala negativnu vrijednost dionice od Smokovca do Mateševa od minus 307 miliona EUR, a ne plus 300 miliona, kako je, prema njegovim riječima, u parlamentu saopštio poslanik Socijaldemokratske partije (SDP), Damir Šehović, nazivajući ga poslanikom DPS-a.
„Nije pošteno da Vlada, čiji je mandat četiri godine, preuzima obaveze na 20 godina. Autoput će se isplatiti za 250 godina, uz godišnji priliv od četiri miliona eura“, kazao je Medojević.
On je pitao zbog čega crnogorska građevinska operativa ne može da realizuje projekat i šta će se desiti ako kineska korporacija bankrotira nakon dvije godine.
„Zašto je sve ugovoreno u dolarima i znate li kakvi su valutni rizici? Ugovor ne sadrži penal opciju, ako Kinezi budu kasnili sa realizacijom. Šta će se desiti ukoliko se bude kasnilo sa otplatom kredita koji je država uzela za gradnju prioritetne dionice?“, pitao je Medojević.
On je upozorio da DF neće dozvoliti da Crna Gora bankrotira zbog projekta autoputa.
„Ići ćemo u proteste i smijenićemo vas“, poručio je Medojević.
Šehović je odgovorio Medojeviću da svi ekonomski parametri relevantnih svjetskih institucija pokazuju da je projekat gradnje autoputa isplativ i da će on, nažalost Medojevića, biti realizovan.
"Mogu me nazivati pripadnikom druge partije, ali barem nijesam bio saradnik i kolumnista Zemunskog klana", kazao je Šehović.
Reagovali su i predstavnici Ministarstva saobraćaja i pomorstva, kao predlagača zakona, koji su poručili da bi poslanici trebalo najprije da pročitaju ugovor, kako bi se izbjeglo davanje paušalnih ocjena, s obzirom na to da su tim dokumentom definisane garancije.
Oni su kazali da su pojedini poslanici izvukli iz studija izvodljivosti dijelove koji im odgovaraju, kako bi na taj način pokušali da ospore argumente izvršne vlasti.
Jovanka Babić iz Ministarstva je zatražila od potpredsjednika, Branka Radulovića da članove eskpertskog tima zaštiti od vrijeđanja pojedinih poslanika.
"Mi smo ovdje nazvani plaćenicima, a mi smo stručnjaci i neću dozvoliti da nas ovdje vrijeđaju", poručila je Babić.
Branka Bošnjak iz DF-a je proceduralno reagovala i
tražila da ubuduće raspravama u parlamentu prisustvuju predstavnici Vlade koji su najavljeni, što su u ovom slučaju Brajović i njegov pomočnik Angelina Živković.
Ona je kazala da je članovima ekspertskog tima dozvoljeno da prisustvuju raspravi, a oni su pokazali da ne poštuju poslanike.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Tarzan Milošević, rekao je da su isplativost i ekonomska opravdanost invescticije dva različita pojma. On je saopštio da je autoput input u proizvodnji privatnog i javnog sektora.
“U Crnoj Gori će se sa industrijskog aspekta osjetiti značajna poboljšanja zbog građevinskih poslova. Nakon izradnje autoputa razmjena robe i usluga može dostići novi nivo”, smatra Milošević.
Poslanik Pozitivne Crne Gore, Srđan Perić, rekao je da niko nije protiv autoputa, jer je to nešto što je potrebno, ali da brine način na koji se ulazi u taj projekat sa političke tačke gledišta.
“Nijesmo čuli nijedan rizik. Sve je idealno. Malo više je trebalo gledati rizike koji nijesu mali, nego ogromni”, kazao je Perić.
On je podsjetio da je Vlada 2005. godine prodala Crnogorski Telekom za 114 miliona eura i da je tada saopšteno da će se od tog novca graditi autoput.
“Ispade da je autoput skuplji deset puta. Mogao je autoput da se gradi apsolutno našim novcem i našom građevinskom kompletnom operativom“, tvrdi Perić.
On smatra da je oko čitave priče u vezi autoputa trebalo mnogo više opreza.
„Crna Gora ne može da primijeni princip javno-privatnog partnersta u velikom kapitalnom projektu. Nije pitanje želimo li autoput. Želimo ga, ako ne i više od vas, ali želimo da iskontrolišemo svaki cent“, saopštio je Perić.
Poslanik DF-a, Slaven Radunović, kazao je da niko nije protiv autoputa.
„Podržavam Vladu u naporima da se napravi autoput, ali za koju cijenu“, rekao je Radunović.
On je pitao kako će Vlada provjeriti da li će sve što kupi firma koja je oslobođena plaćanja PDV-a biti iskorišćeno za autoput, ili će, kako je naveo, biti šverca.
„Autoput da, ali zakon o autoputu ne“, poručio je Radunović podsjećajući da je Predlogom zakona o autoputu Bar - Boljare predviđeno je da kineske kompanije, angažovane na izgradnji prioritetne dionice od Smokovca do Mateševa, ne plaćaju poreze.
Predlogom zakona predviđeno je da se PDV plaća po stopi od nula odsto na promet prozvoda i usluga namijenjenih za gradnju autoputa koje realizuje izvođač radova ili za njegov račun.
Direktor Poreske uprave (PU), Milan Lakićević, rekao je da nije prvi put da se tako važni projekti oslobađaju od poreza i carina.
Radunović je saopštio da Vlada nije mogla da nađe nijednu zapadnu renomiranu firmu da gradi autoput, jer ne postoji glavni već samo generalni projekat.
„Nema glavnog projekta. Vi ste nudili mačka u vreći. Ozbiljne firme ne rizikuju. Rizikuju ljudi koji su na crnim listama Svjetske banke (SB). Oni su našli sjajnog partnera, državu u kojoj Vlada malo preduzima na borbi protiv korupcije“, kazao je Radunović.
Kineska kompanija CRBC, kojoj Vlada namjerava da povjeri najmanje 800 miliona EUR vrijedan posao gradnje autoputa, nalazi se na crnoj listi SB, što znači da je mitom i korupcijom željela da dođe do određenih ugovora.
Poslanik SNP-a, Neven Gošović, rekao je da Zakonom o budžetu za ovu godinu nije predviđena mogućnost zaduživanja države za iznos potreban za gradnju dionice autoputa od Smokovca do Mateševa, niti Vlada može potpisati ugovor o zajmu.
Nakon što su predstavnici Ministarstva saopštili da Zakonom o budžetu za ovu godinu predviđena mogućnost zaduženja, Gošović je tražio decidno objašnjenje kojom odredbom je to omogućeno.
On je naveo da je upitna ekonomska opravdanost gradnje autoputa, između ostalog i zbog toga što je prioritetna dionica od Smokovca do Mateševa problematična, dok se postavlja pitanje servisiranja javnog duga.
„Pitanje je i da li će država poslije ovog zaduživanja biti u mogućnosti da kod međunarodnih finansijskih institucija aplicira za zajam za nastavak gradnje. Neshvatljivo je i da poslanicima nije omogućen uvid u studiju opravdanosti gradnje autoputa“, saopštio je Gošović.
Poslanik DPS-a, Filip Vuković, tvrdi da će Crna Gora za šest godina ući u EU, da će se povećati zaposlenost i proizvodnja.
„Ko u to ne vjeruje, ne treba da živi u Crnoj Gori. Zašto sa te strane ne posmatrate budućnost Crne Gore?“, pitao je Vuković.
Rasprava će biti nastavljena sjutra.