Prema informacijama iz posljednjeg bilteng Ministarstva finansija opštine na sjeveru nastavile da gomilaju dugove dok se situacija u Budvi stabilizovala.
Neizmirene obaveze u prvih šest mjeseci kako je objavljeno u posljednjem biltenu Ministarstva finansija najviše su rasla na sjeveru Crne Gore. U centralnom dijelu države zabilježen je blagi rast dok je u južnom došlo do znatnog smanjenja u pojedinim opštinama, prenose Dnevne novine.
List navodi da su skoro sve opštine sa sjevera države nastavile su da gomilaju dugovanja. Najalarmantnija situacija je u Beranama gdje su neizmirene obaveze za samo tri mjeseca porasle sa 7,75 miliona na 9,19 miliona eura. Slična situacija je i u Pljevljima gdje je dugovanje opštine više za preko milion eura, dok su blago porasli dugovi Plužina i Šavnika. Manji dug na sjeveru, u odnosu na prvo tromesječje ove godine imali su samo Bijelo Polje i Mojkovac, dok je u Plavu dug ostao nepromijenjen.
List navodi da je najbolji primjer kada je u pitanju vraćanje neizmirenih obaveza imala je Budva koja je za tri mjeseca uspjela da smanji dug za skoro dva miliona eura.
"Opština Budva je posvećena konsolidaciji javnih finansija. Siguran sam da će do kraja godine ovaj podatak biti znatno bolji nego što je sada prikazan od strane Ministarstva finansija, tj. da je dug smanjen za dva miliona eura. Takođe, opština Budva je vratila i ranija dugovanja od prije četiri, pet godina od oko osam miliona eura, tako da je nama svakako prioritet smanjenje obaveza i Budva će nastaviti da djeluje u tom pravcu", rekao je Dnevnim novinama predsjednik opštine Lazar Rađenović.
Neizmirene obaveze porasle su i na Cetinju sa 13,01 miliona na 13,73 miliona eura, kao i u Ulcinju za 380.000 eura. Kada su u pitanju opštine na jugu, najveći rast neizmirenih obaveza zabilježen je u Herceg Novom gdje je u prvom tromjesečju dugovanje bilo 960.000, a prema posljednjim podacima iznosi 2,1 milion eura.
List navodi da su samo tricrnogorske opštine uspjele da ostvare planiranu dobit. U Podgorici je ona iznosila 23 miliona, ali je ta suma premašena za četiri miliona eura. Pored glavnog grada i u Tivtu su prebacili plan i to za skoro milion i po, kao i u Šavniku gdje je planirano 700.000, a ostvareno 760.000 eura.
Sa druge strane, najmanju ostvarenu dobit u odnosu na plan imala su Budva, Pljevlja, Ulcinj, Nikšić, Bar, Herceg Novi i Kolašin.