Vlada bi trebalo da saopšti da li namjerava da izgradi drugi blok Termoelektrane (TE) Pljevlja, jer postoji ozbiljna zabrinutost u vezi sa sudbinom tog dugo najavljivanog projekta, ocijenili su iz Socijalističke narodne partije (SNP).
„Pozivamo Vladu da se maksimalno angažuje i krajnje ozbiljno krene u projekat, da se primjene najsavremenije tehnologije i najnoviji standardi zaštite životne sredine, uz obavezan uslov da se obavi toplifikacija grada, bez koje je priča o zaštiti životne sredine besmislena“, naveo je Šarančić u saopštenju.
On smatra da se priča o gradnji drugog bloka TE previše odugovlači, zbog čega su sve izraženije sumnje laičke i stručne javnosti, da od čitavog posla neće biti ništa, barem ne u dogledno vrijeme. Šarančić je dodao i da ne bi bio prvi put da se strateški važni projekti Vlade ne realizuju.
„Predugo slušamo priču i planove o raznim strategijama, projektima Vlade, velikim kompanijama koje će doći i donijeti novac u džakovima i uložiti ga, o autoputu, pruzi, cementari, Vektri i toplifikaciji Pljevalja“, naveo je Šarančić.
Prema njegovim riječima, krajnje je vrijeme da građani Pljevalja dobiju odgovor od Vlade na šta se priča u konačnom svodi, gdje se i dokle stiglo, šta će se i kojom dinamikom realizovati u narednom periodu i da li ima problema i mogu li se riješiti.
Šarančić je naveo da je ministar ekonomije, Vladimir Kavarić, odgovarajući na poslanička pitanja krajem marta, bio veoma uvjerljiv.
„Kavarić je bio toliko uvjerljiv da smo očekivali još ovog ljeta u Pljevljima Kineze ili Čehe, gradilište, kranove, tešku mehanizaciju i posao za nekoliko stotina nezaposlenih Pljevljaka. Nažalost, i ova građevinska sezona se bliži kraju, a od radova nema ništa“, kazao je Kavarić.
On je dodao da u novoj Strategiji razvoja energetike do 2030. godine Vlada navodi i brojne negativne posljedice gradnje drugog bloka TE Pljevlja i otvaranja novog površinskog kopa Maoče, dok se u prvi plan stavljaju hidroelektrane na Morači i Komarnici. Navodi se da bi planirana proizvodnja u TE uticala na zdravlje ljudi, zemljište, vazduh, vodu, buku, floru i faunu i pored nove, napredne tehnologije.
„Šta je tek sada, sa ovom tehnologijom koja nije napredna? Investicija nije mala, ponuđač je u obavezi da obezbjedi značajna kreditna sredstva, biće potrebno i usvajanje posebnog zakona koji bi pratio čitavu investiciju, ali ono što nas najviše zanima je zaštita interesa građana i opštine koji trpe najveći teret pogrešne ekonomske i razvojne politike Vlade, upravo zato što se prvi blok nalazio tu gdje je“, kazao je Šarančić.
On smatra da je priča o gradnji drugog bloka TE i investiciji od oko 300 miliona EUR na kratko obnovila nadu da će se krenuti u proces spašavanja Pljevalja i da će se država zauzeti za nova radna mjesta i valorizaciju resursa na tom području.
„Nažalost, po ko zna koji put do sad, ostaje samo da čekamo i da se nadamo jer odavno ni građani, ni pljevaljska lokalna vlasti ne odlučuju o sudbini ove sredine, već to, umjesto njih, čini Vlada, a vidimo kako“, poručio Šarančić.